Granica: 110 tys. dolarów, papierosy warte 250 tys. zł., bursztyn, złom

Z dachu, ścian oraz pomieszczeń sanitarnych pociągu z Ukrainy funkcjonariusze Służby Celnej wydobyli ponad 21,2 tys. paczek papierosowej kontrabandy. Celnicy z Hrebennego zatrzymali bursztyn i złom miedzi. Podczas kontroli jadących zza wschodniej granicy pojazdów w bagażach trzech kierowców znaleziono ponad 110 tys. dolarów.

Reklamy

 

Celnicy udaremnili przemyt za ponad ćwierć miliona złotych

Z dachu, ścian oraz pomieszczeń sanitarnych pociągu z Ukrainy funkcjonariusze Służby Celnej wydobyli ponad 21,2 tys. paczek papierosowej kontrabandy. W kontroli celnikom pomagał pies służbowy Angel, szkolony do wykrywania tytoniu.

Pociąg osobowy z Kijowa do Warszawy wjechał na przejście kolejowe w Dorohusku w poniedziałek (20.04.) po północy. Mundurowi z zamojskiej komórki zwalczania przestępczości przeszukali możliwe skrytki konstrukcyjne wagonów. W ścianach, toaletach, łukach korytarzy oraz części dachowej pociągu natrafili na nielegalne papierosy o wartości ponad ćwierć miliona złotych. Do własności towaru nie przyznał się nikt z obsługi pociągu, ani żaden z pasażerów. Trwa ustalanie szczegółów zdarzenia. Sprawę bada Urząd Celny w Lublinie.

 

***

 

Zatrzymano bursztyn i złom miedzi

Mimo że papierosy są nadal towarem najchętniej przemycanym przez wschodnią granicę, to w ręce funkcjonariuszy Służby Celnej coraz częściej trafiają również inne towary. Tym razem celnicy z Hrebennego zatrzymali bursztyn i złom miedzi.

Siedem kilogramów nieobrobionych bursztynowych kamieni próbował wwieźć do naszego kraju 36-letni mieszkaniec Ukrainy. Mężczyzna twierdził, że bursztyn znalazł nad rzeką na Ukrainie i od kilku dni woził w samochodzie. Kontrolującym go celnikom oświadczył, że towaru nie zamierzał sprzedawać w Polsce – jantar miał z nim rzekomo wrócić na Ukrainę.

Ponieważ przy przekraczaniu granicy 36-latek nie zgłosił zawartości swojego auta do kontroli celnej, funkcjonariusze postawili mu zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego. Na poczet grożącej kary grzywny mężczyzna wpłacił 400 zł.

W innym samochodzie przekraczającym granicę w Hrebennem funkcjonariusze celni znaleźli 52 kilogramy złomu miedzi. Nielegalny towar ukryty był w kabinie kierowcy oraz w przestrzeni konstrukcyjnej pod maską pojazdu. Podróżujący autem 35-letni obywatel Ukrainy przyznał się do próby przemytu. Mężczyzna nie chciał jednak zdradzić celnikom dokąd i w jakim celu przewoził miedziany złom.

35-latek – podobnie jak jego o rok starszy krajan przemycający bursztyn – usłyszał zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego. Wpłacił też 200 zł na poczet grożącej mu kary grzywny. Wartość rynkową zatrzymanego złomu celnicy oszacowali na blisko 1 tys. zł.

Postępowaniem w sprawach zajmuje się Urząd Celny w Zamościu.

 

***

 

Mandaty za niezgłoszenie dewiz

Funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli jadących zza wschodniej granicy pojazdów znaleźli w bagażach trzech kierowców ponad 110 tys. dolarów. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia takiej ilości środków płatniczych służbom granicznym właściciele gotówki ukarani zostali mandatami.

W czwartek (16.04.) na przejściu drogowym w Hrebennem podczas kontroli bagażu 41-letniej podróżnej z Ukrainy celnicy natrafili na znaczną ilość gotówki. Kobieta nie zgłosiła służbom granicznym przewozu 80 tys. dolarów.

Z kolei w niedzielę (19.04.) i we wtorek (21.04.) na terminalu odpraw celnych w Koroszczynie mundurowi z komórki zwalczania przestępczości z Terespola znaleźli ponad 30 tys. dolarów w bagażach dwóch kierowców ciężarówek. Obywatele Białorusi, w wieku 33 i 55 lat, również nie złożyli przy przekraczaniu granicy odpowiednich deklaracji dewizowych.

Zarówno 41-latka z Ukrainy, jak i obaj kierowcy ciężarówek tłumaczyli się niewiedzą o obowiązku zgłaszania Służbie Celnej przewozu znacznej ilości gotówki.

W związku z naruszeniem obowiązującego prawa trójka podróżnych ukarana została mandatami o łącznej wysokości 4,5 tys. zł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro, a także – bez względu na ilość – przewóz złota dewizowego i platyny dewizowej.

 

 

źródło i fot. SCRP