Granica: 20 tys. paczek papierosów za 200 tys. złotych w dwóch autokarach

Terespol (2.11.): W dwóch tylko autokarach celnicy znaleźli ponad 20 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 200 tys. zł.

Reklamy

Jako pierwszy w sobotni poranek na przejściu granicznym w Terespolu pojawił się autokar na lubelskich numerach rejestracyjnych. Funkcjonariusze celni zwrócili uwagę na nadkola pojazdu. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że było tam ukrytych prawie 20 tys. paczek papierosów różnych marek. 43-letni kierowca autokaru przyznał się do próby przemytu. Mężczyzna wyjaśnił, że papierosy kupił w brzeskim sklepie i przewoził do kraju na własny użytek. Co ciekawe, nawet gdyby 43-latek palił dwie paczki papierosów dziennie, taka ilość wystarczyłaby mu na 27 lat.

Przyłapany przez celników przemytnik  złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Na poczet grożącej mu kary funkcjonariusze zabezpieczyli 220 tys. zł.

Niedługo po tym zdarzeniu celnicy z Terespola skierowali do szczegółowej kontroli autokar na warszawskich numerach rejestracyjnych. W bagażu podróżującego pojazdem 36-latka funkcjonariusze zauważyli nie tylko przedmioty osobistego użytku, ale przede wszystkim skrzętnie ułożone paczki papierosów. Po ich przeliczeniu okazało się, że razem z mężczyzną podróżowało tysiąc paczek papierosów Pall Mall bez polskich znaków akcyzy.

Podróżny złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i wpłacił 10 tys. zł na poczet grożącej mu kary.

Obaj weekendowi przemytnicy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Postępowania w ich sprawie prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

 

Info i fot. SCRP