Granica: Celnicy udaremnili przemyt bursztynu

Blisko 13 kilogramów bursztynu zatrzymali w sobotę (15.03) funkcjonariusze Służby Celnej z przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem. Jantar próbował przemycić do Polski 34-letni mieszkaniec Ukrainy.

Reklamy

Mężczyzna podróżował mercedesem na polskich numerach rejestracyjnych. Do odprawy na przejściu granicznym w Hrebennem podjechał około godz. 20. Nie zgłaszał żadnych towarów do kontroli celnej. Gdy jednak funkcjonariusze dokładnie skontrolowali jego samochód okazało się, że podróżny próbuje przemycić do Polski nieoszlifowany bursztyn.

Bursztynowe kamienie, w kilku foliowych workach, schowane były pod dywanikami. Ale na tym nie koniec – bursztynem wypełnione były też leżące na siedzeniach poduszki.

Łączna waga znalezionego przez celników nieoszlifowanego bursztynu to niemal 13 kg. Według szacunków wartość rynkowa towaru przekracza 25 tys. zł.

Kierujący mercedesem mieszkaniec Ukrainy przyznał się do próby przemytu i wpłacił 2 tys. zł na poczet grożącej mu kary grzywny. Jednocześnie 34-latek skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

Podróżny mógłby legalnie wwieźć bursztyn do Polski, a co za tym idzie uniknąć problemów na granicy. Wystarczyło, by zadeklarował przewożony towar i opłacił  należności przywozowe.

 

źródło i fot. SCRP