17 lipca 2024

Granica: Coraz więcej podróżnych korzysta z udogodnień w zakresie Tax-Free

Blisko 536 tys. dokumentów TAX FREE, na podstawie których podróżni z krajów trzecich mogą odzyskać podatek VAT za kupione w Polsce towary, zarejestrowali w tym roku na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą funkcjonariusze Służby Celnej z województwa lubelskiego. Coraz większą popularność zyskuje wdrożona w 2012 r. przez Służbę Celną możliwość elektronicznego zgłaszania tego typu dokumentów.

Reklamy

Jak wynika z raportów Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2013 zainteresowanie cudzoziemców dokonywaniem zakupów w naszym kraju stale wzrasta. Tylko w 2013 r. szacunkowa wartość kupionych w Polsce towarów i usług przez podróżnych przekraczających polski odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej sięgnęła 8,2 mld zł, tj. o 23% więcej niż w roku 2012.

Na przejściach granicznych w województwie lubelskim w 2013 r. Służba Celna zarejestrowała ponad 1,5 mln dokumentów TAX FREE, dla towarów o wartości ponad 2 mld zł, kupionych w Polsce przez cudzoziemskich turystów. Dla porównania w 2012 r. takich dokumentów było nieco ponad 1,2 mln, dla towarów o wartości ok. 1,6 mld zł. W tym roku Służba Celna zarejestrowała już 536 tys. dokumentów pozwalających podróżnym z krajów trzecich odzyskać podatek VAT, przy czym wartość kupionych w ten sposób towarów wynosi 617 mln złotych. To poziom porównywalny do analogicznego okresu roku 2013.

Reklamy

Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko- ukraińską i polsko-białoruską granicę od lat cieszą się materiały budowlane, chemia gospodarcza, części i akcesoria do środków transportu oraz sprzęt RTV i AGD.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych Służba Celna wdrożyła wiele rozwiązań, dzięki którym usprawnione zostały odprawy na granicy, a czas jej przekraczania ograniczony został do niezbędnego minimum. Przypomnijmy, że od 2012 r. odprawy podróżnych, którzy chcą skorzystać z możliwości zwrotu podatku za zrobione w Polsce zakupy, wspomaga elektroniczny system „Zwrot VAT dla podróżnych” (przygotowany na potrzeby całej Służby Celnej przez Izbę Celną w Białymstoku). Dzięki niemu zarówno podróżny, jak i sprzedawca, u którego kupione zostały towary, mogą sami zarejestrować dokumenty TAX FREE (uprawniające do zwrotu podatku po wywiezieniu towaru z UE) – poprzez stronę internetową www.granica.gov.pl. Zarejestrowany w ten sposób dokument trafia bezpośrednio do granicznego oddziału celnego. Dzięki temu odprawa celna związana z potwierdzeniem wywozu towaru, w momencie kiedy podróżny pojawi się z nim na granicy, ogranicza się do niezbędnych czynności.

Reklamy

W 2013 r. lubelska Służba Celna przygotowała kolejne rozwiązania, których celem jest usprawnienie ruchu granicznego. Dla osób, które skorzystały z elektronicznej awizacji dokumentów (za pomocą elektronicznego systemu „Zwrot VAT dla podróżnych”), na przejściach granicznych przygotowane zostały odrębne pasy ruchu i dodatkowe stanowiska odpraw – do obsługi dokumentów TAX FREE zgłaszanych elektronicznie. Wyświetlane na tablicach świetlnych komunikaty pozwalają podróżnemu wybrać odpowiedni pas odpraw – w zależności od tego, czy zdecydował się na tradycyjną, papierową formę zgłoszenia, czy też dokonał wcześniejszej internetowej rejestracji dokumentu lub rejestracji tej dokonał za niego sprzedawca towaru. Do korzystania z elektronicznego zgłoszenia zachęcają podróżnych sami funkcjonariusze celni. Na przejściach granicznych dostępne są m.in. ulotki informujące o nowej funkcjonalności.

Służba Celna notuje systematyczny wzrost liczby podróżnych, którzy zainteresowani są elektroniczną awizacją dokumentów TAX FREE – np. w przypadku przejścia granicznego w Terespolu stanowią one już około 50% wszystkich rejestrowanych dokumentów tego typu, w przypadku przejścia w Dorohusku – jest to ponad 1/3 dokumentów.

Ci podróżni, którzy nie dokonali wstępnej rejestracji i posiadają dokument tylko w formie papierowej, mogą liczyć na bezpłatny dostęp do Internetu, dzięki zainstalowaniu na głównych przejściach granicznych hotspotów, z darmowym dostępem do stron internetowych www.granica.gov.pl. Dzięki temu podróżni posiadający urządzenia mobilne (tablety, smartfony, telefony komórkowe, laptopy) wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową mogą zarejestrować dokumenty za zakupy będąc już na terenie przejścia granicznego.

 

źródło i fot. SCRP