Granica: Dziewięciu przemytników w jednym autokarze

W wyniku kontroli tylko jednego autobusu kursowego funkcjonariusze z komórki zwalczania przestępczości z Dorohuska wszczęli osiem postępowań karnych skarbowych oraz wystawili jeden mandat karny. Sprawy dotyczyły przemytu ponad 5,4 tys. paczek papierosów.

Reklamy

W nocy z poniedziałku na wtorek (28/29.07.) drogowe przejście graniczne w Dorohusku próbował przekroczyć m.in. autokar relacji Łuck-Puławy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Celnicy postanowili dokładniej przyjrzeć się pojazdowi. W efekcie z jego różnych elementów konstrukcyjnych wyjęli ponad 4,1 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 48 tys. zł.

Kierowca autobusu – 48-letni obywatel Ukrainy przyznał, że „dodatkowe wyposażenie” pojazdu jest jego własnością. Mężczyzna wyjaśnił, że po przewiezieniu towaru do Polski zamierzał go sprzedać na bazarze w Chełmie. Funkcjonariusze celni wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe, a na poczet grożącej 48-latkowi  kary grzywny zajęli 10 tys. zł.

Tym samym autokarem podróżowało także m.in. ośmiu obywateli Ukrainy, którzy w swoich bagażach ukryli łącznie 1357 paczek kontrabandy papierosowej. Przeciwko siedmiu z nich celnicy wszczęli postępowania karne skarbowe i zabezpieczyli ponad 1,1 tys. zł. Jednego ze sprawców, za przemyt 52 paczek papierosów, mundurowi ukarali mandatem w wysokości 1030 zł.

W sumie celnicy z Dorohuska wyjęli z autokaru 5461 paczek papierosów o wartości ponad 65 tys. zł.

 

źródło i fot. SCRP