Granica: Kolejny przemyt bursztynu

Dorohusk. Minął zaledwie tydzień, a funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali kolejne kilogramy bursztynowej kontrabandy. Tym razem na przemycie przyłapana została 48-letnia mieszkanka Włodzimierza Wołyńskiego.

Reklamy

Do zdarzenia doszło w piątek (06.09). W aucie na polskich numerach rejestracyjnych, którym kierowała obywatelka Ukrainy, celnicy z lubelskiej komórki zwalczania przestępczości znaleźli ponad 16 kg nieobrobionego bursztynu. Pokaźnych rozmiarów okazy, niektóre nawet wielkości dłoni,  ukryte były w progach pojazdu. Wartość rynkową znalezionego jantaru funkcjonariusze oszacowali na 4 tys. zł.

Kobieta przyznała się do winy. Z przemytu będzie musiała wytłumaczyć się przed sądem. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Lublinie.

Reklamy

Przypomnijmy, że w ostatnim tygodniu sierpnia funkcjonariusze z przejścia granicznego w Dorohusku zatrzymali 54-letniego mieszkańca Chełma, który w zbiorniku na płyn do spryskiwania szyb próbował przemycić 2,5 kg bursztynu.

Bursztyn można legalnie przywieźć na terytorium Polski i Unii Europejskiej. Warunkiem jest zgłoszenie towaru do odprawy celnej i zapłata należności przywozowych.  

 

Info i fot. SCRP