Granica: Ułatwienia przy odprawach autokarów

Nadbużański Oddział Straży Granicznej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych jak również organizatorów wyjazdów, w celu zapewnienia szybkiej i sprawnej odprawy granicznej, realizuje projekt priorytetowej odprawy osób przekraczających granicę autokarami w zorganizowanych grupach turystycznych.

Reklamy


W lipcu ubiegłego roku służby graniczne na stronie internetowej serwisu granica.gov.pl uruchomiły nową funkcjonalność elektronicznego systemu rezerwacji odpraw e-Booking BUS, zamieszczonej również na stronie internetowej NOSG.

System e-Booking Bus umożliwia elektroniczne powiadomienie służb granicznych o planowanym przyjeździe autobusu przewożącego zorganizowane grupy turystyczne. Informacja zawierająca m.in. listę pasażerów musi dotrzeć na granicę z wyprzedzeniem. Z systemu można skorzystać na wszystkich przejściach granicznych obsługujących ruch autokarowy.

Organizatorzy zorganizowanych przewozów autokarowych mogą skorzystać z możliwości zarezerwowania priorytetowo odpraw autokarów z dziećmi. Usługa dotyczy autokarów i busów przewożących ponad 70% dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia. Dodatkowo rodzice, przewodnicy, biura podróży lub inni organizatorzy wyjazdów mają możliwość dokładnego ustalenia terminu odprawy.

Służby będą przygotowane, żeby autokar z dziećmi odprawić priorytetowo. Jeżeli na konkretny termin zostanie zgłoszonych wiele pojazdów, służby skierują do ich obsługi większą liczbę funkcjonariuszy. Z systemu można pobrać i wydrukować specjalny znak graficzny, który po umieszczeniu za szybą autokaru sprawia, że jest on łatwiej identyfikowalny dla służb granicznych.

Warunkiem skorzystania z systemu awizacji jest dokonanie zgłoszenia przyjazdu autokaru co najmniej na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy, poprzez poprawne wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej NOSG w zakładce INFORMACJE PRAKTYCZNE – ZGŁOŚ PRZEJAZD:

http://www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl/index.php/informacje-praktyczne/zglos-przejazd

lub na stronie www.granica.gov.pl

 

 

źródło: NOSG