Granica: Zatrzymano kontrabandę o wartości 200 tys.

Papierosy o wartości 200 tys. zł skonfiskowali w ciągu dwóch dni funkcjonariusze celni z Terespola i Sławatycz. Towar ukryty był w jadącym z Rosji ładunku gorczycy oraz w elementach konstrukcyjnych samochodów osobowych.

Reklamy

 

We wtorek (10.03.) wieczorem na teren terminala odpraw celnych w Koroszczynie wjechał samochód ciężarowy na łukowskich numerach rejestracyjnych. Kierowca pojazdu – 31-letni mieszkaniec województwa lubelskiego – zgłosił do odprawy ładunek gorczycy, przedstawiając też odpowiednie dokumenty. Sprawdzający ładunek celnicy z terespolskiej komórki zwalczania przestępczości znaleźli w gorczycy 10 tys. paczek papierosów marki Fest. O ukrytej kontrabandzie mundurowi dowiedzieli się m.in. z analizy obrazu RTG, jaki powstał po prześwietleniu pojazdu. 31-latek przyznał się do próby przemytu, odmówił jednak składania szczegółowych wyjaśnień. Na poczet grożącej mu kary grzywny mężczyzna wpłacił 10 tys. zł.

Wartość ujawnionych papierosów to blisko 130 tys. zł.

Reklamy

***

Dzień później (11.03.) celnicy z przejścia drogowego w Terespolu znaleźli w  mercedesie na małopolskich numerach rejestracyjnych prawie 4,5 tys. paczek papierosowej kontrabandy. Nielegalnym towarem naszpikowany był praktycznie cały pojazd: panel, schowek, podłokietnik, przestrzenie pod nogami pasażera i kierowcy, dach, zbiornik paliwa, koła jezdne, koło zapasowe oraz przerobiona butla na gaz. 23-letni Białorusin – kierowca samochodu – nie przyznał się do usiłowania przemytu.

Papierosy o wartości prawie 58 tys. zł trafiły do magazynu urzędu celnego. Jako dowód w sprawie mundurowi  zajęli też samochód wart około 7 tys. zł.

***

Również w środę (11.03.) przez przejście graniczne w Sławatyczach 31-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego próbował przemycić z Białorusi do Polski ponad 800 paczek papierosów opatrzonych zagranicznymi znakami akcyzy. Papierosy ukryte były w zderzaku, dachu, zbiorniku paliwa, ale także nadkolach, oparciach siedzeń oraz panelu pojazdu. 31-latek przyznał się do próby przemytu wyrobów tytoniowych, skorzystał jednak z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Funkcjonariusze celni ze Sławatycz zajęli papierosy oraz stanowiący dowód w sprawie samochód wart ok. 8 tys. zł.

 

Postępowanie we wszystkich sprawach prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

 

 

źródło i fot. SCRP