Historia parafii rzymskokatolickiej w Kryłowie

HrubieszówKryłów

Reklamy

20 września 2009 r., w Zespole Szkół w Kryłowie odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. Początek o godz. 12:30. Równocześnie odbędzie się promocja książki Henryka Żurawskiego pt. „Historia parafii rzymskokatolickiej w Kryłowie”.

***

Podczas promocji będzie można nabyć książkę, która jest wspaniałą publikacją wydaną z racji 150-lecia kościoła parafialnego, ukazującą wspaniałą historię miejscowej, ponad pół tysiąca lat liczącej, parafii rzymskokatolickiej.

***

Przedmowa do książki autorstwa Ryszarda Wieczorka

Monografia parafii autorstwa Pana Henryka Żurawskiego jest wspaniałym prezentem na jubileusz 150–lecia budowy kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kryłowie. Zawiera szczegółowy opis faktów i wydarzeń związanych z Kryłowem i miejscowościami, które przez pięć wieków tworzyły, bądź tworzą obecnie parafię. W XVIII wieku swoim obszarem sięgała od Hrubieszowa po Tyszowce, Nabróż, Oszczów i Uhrynów.

Przedstawione opracowanie w formie kalendarium zostało wzbogacone kopiami dokumentów oraz zdjęciami w wykonaniu autora, tworząc ciekawy album. Chronologiczny układ pozwala w szybki sposób odnaleźć interesujący nas okres z dziejów parafii i miejscowości. Publikacja zawiera wiele fragmentów tekstów źródłowych, które wyróżnione są kursywą.

Autor nie komentuje i nie ocenia, tylko w sposób rzeczowy i obiektywny przedstawia materiał zebrany w trakcie poszukiwań archiwalnych.

Lektura książki Pana Henryka Żurawskiego uświadamia, że parafia to nie tylko świątynia, to również historia ludzi z całym bogatym życiem kulturowym. Ludzi, którzy tutaj żyli, pracowali, modlili się, a gdy przyszła potrzeba przelewali swoją krew w obronie Ojczyzny.

Zapewne książka ta spotka się z życzliwym odbiorem czytelników starszego i młodszego pokolenia. Dla jednych będzie ona źródłem wspomnień, dla drugich zaś cennym materiałem edukacyjnym.

info
krylow.info

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009