Hiszpanie okazali się być obywatelami Kuby, mieli fałszywe dowody osobiste

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili próbę przekroczenia granicy państwowej na podstawie sfałszowanych dowodów osobistych.

Reklamy

 

23 listopada br. na terenie przejścia granicznego w Terespolu, do odprawy granicznej stawiła się para podająca się za obywateli Hiszpanii. W czasie prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusz SG, dostrzegł pewne nieprawidłowości w dokumentach przedstawionych do odprawy i postanowił wnikliwie zbadać dowody osobiste podróżnych. Podejrzenia funkcjonariusza znalazły odzwierciedlenie podczas szczegółowych badań dokumentów, okazało się bowiem, iż hiszpańskie dowody osobiste zostały podrobione.

Kobieta oraz mężczyzna zostali zatrzymani, funkcjonariusze ujawnili przy nich tym razem już autentyczne kubańskie paszporty. Podczas składania wyjaśnień obywatele Kuby oświadczyli, iż chcieli przekroczyć granicę Polski, by później kontynuować swą podróż do Niemiec. Straż Graniczna wszczęła wobec nich postępowanie karne za próbę nielegalnego przekroczenia granicy państwowej na podstawie fałszywych dokumentów. Obywatelom Kuby  wydano decyzję o odmowie wjazdu i zawrócono na Białoruś.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w swej codziennej służbie, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawnili od początku roku już ponad 1000 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy.

 

źródło i fot. NOSG