25 kwietnia 2024

Hrebenne: Usprawnienia na przejściu granicznym

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych przekraczających granicę, na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem od 14 lutego 2013 r. z inicjatywy Służby Celnej i Straży Granicznej wdrożony został zmodyfikowany system odpraw celnych.

Założeniem wprowadzanych rozwiązań jest zwiększenie przepustowości drogowego przejścia granicznego w Hrebenne – Rawa Ruska, a co za tym idzie skrócenie czasu kontroli i poprawa jakości obsługi podróżnych.

W ramach proponowanych ułatwień, na kierunku wywozowym z Polski utworzony został w ruchu osobowym w formie testowej (poza wiatami odpraw) „zielony korytarz odpraw”, analogiczny do tego, który już od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje na kierunku przywozowym do kraju. Dzięki temu podróżni, którzy nie mają towarów podlegających ocleniu, a ich podróż ma charakter czysto turystyczny, biznesowy, czy naukowy, a także przedstawiciele administracji państwowej lub samorządowej będą mogli liczyć na szybszą odprawę celną i graniczną.

Podróżny samodzielnie dokonuje wyboru pasa odpraw.

Podróżni wybierający „zielony korytarz” – zarówno na kierunku wywozowym, jak i przywozowym do Polski – powinni pamiętać o przestrzeganiu norm wywozowych i przywozowych obowiązujących w Polsce i na Ukrainie, a także nie przewozić towarów które objęte są zakazem przewozu w obu krajach, takie jak np. broń i amunicja, narkotyki, okazy ginących gatunków roślin i zwierząt (CITES).

Z myślą o usprawnieniu odpraw również w ruchu towarowym na przejściu granicznym w Hrebennem rozpocznie funkcjonowanie „zielony korytarz” dla pustych środków przewozowych. Kierowcy samochodów ciężarowych, przekraczający granicę bez ładunku, nie będą musieli oczekiwać na odprawę razem z pojazdami przewożącymi towary. Takie rozwiązanie znacznie skróci czas potrzebny do ich odprawy oraz przyspieszy sam przejazd przez granicę. Warunkiem niezbędnym do skorzystania przez przewoźników z zielonego korytarza dla pustych środków przewozowych jest posiadanie numeru EORI.

 

Źródło: NOSG

fot. NOSG