I Powiatowe Święto Kwitnącej Fasoli

W niedzielne popołudnie 5 sierpnia na boisku, przy świetlicy wiejskiej w Bereżnicy odbyło się „I Powiatowe Święto Kwitnącej Fasoli”.

Reklamy

Organizatorami imprezy byli: Urząd Gminy Horodło, Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Horodle oraz Świetlica Wiejska w Bereżnicy.

Miejsce na organizację imprezy zostało wybrane nieprzypadkowo, bo to właśnie w Bereżnicy znajduje się prawdziwe fasolowe „zagłębie”. Szczególnie popularną wśród rolników z Bereżnicy odmianą jest tzw. „Jaś Tyczny”.

Punktualnie o godzinie 14:00 Wójt Gminy Horodło Krzysztof Bożek w towarzystwie Wicestarosty Hrubieszowskiego Leszka Czerwonki dokonali uroczystego otwarcia imprezy podkreślając przy tym wielkie zaangażowanie mieszkańców Bereżnicy przy organizacji „Fasolowego Święta”.

Jednym z pierwszych punktów „Święta Kwitnącej Fasoli” była prelekcja pod hasłem „Technologia uprawy fasoli”, którą wygłosił Jan Lipiński – pracownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie.

Następnym punktem imprezy były występy zespołów działających przy GOK w Horodle, kapeli „Moach – Band” działającej przy GOK w Mirczu oraz koncert zespołu „Złota Nuta” z Ukrainy. W przerwach pomiędzy występami organizowane były gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, których tematem przewodnim była oczywiście fasola.

Wszyscy uczestnicy „Święta Kwitnącej Fasoli” mogli skosztować potraw przygotowanych na bazie fasoli przez Panie z miejscowego KGW. Szczególną popularnością cieszyła się „fasolka po bretońsku” przygotowana w kuchni polowej.

„I Powiatowe Święto Kwitnącej Fasoli” zakończyła zabawa pod gwiazdami z zespołem „Nexus”.

Organizatorzy zgodnie podkreślili, iż uroczystość ta mimo, że była organizowana po raz pierwszy, wypadła bardzo dobrze oraz będzie miała kontynuację w latach następnych.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie