Idea znów wywęszyła narkotyki

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Dorohusku, podczas prowadzonej odprawy granicznej ujawnili w kontrolowanym pojeździe: amfetaminę, extasy, kokainę oraz MDMA. Narkotyki oznaczyła Idea – pies służbowy Straży Granicznej.

Reklamy

 

13 lutego br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku, na kierunku wyjazdowym z Polski, funkcjonariusz prowadzący odprawę graniczną, wytypował do kontroli szczegółowej autobus relacji Gdynia – Charków. Autokar miał zostać sprawdzony pod kontem ujawnienia substancji narkotycznych.

Do sprawdzenia pojazdu skierowano funkcjonariusza z psem służbowym Idea, którego specjalnością jest wykrywanie narkotyków. Podczas prowadzonej kontroli szczegółowej, pies oznaczył w luku bagażowym torbę podróżną. Jak się okazało, bagaż ten nie miał właściciela i miał być przewieziony przez granice „za symboliczna opłatę”. Podczas przeszukania torby podróżnej, funkcjonariusze ujawnili w jej wnętrzu substancje narkotyczne w postaci: 1827 tabletek extasy o wadze 880 g, ponad 40 g kokainy, 100 g MDMA oraz blisko 250 g amfetaminy. Wartość ujawnionych narkotyków oszacowano wstępnie na kwotę około 70 tys. zł.

W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, obecnie trwa ustalanie właściciela bagażu.

Pies służbowy, który ujawnił narkotyki, to służąca już od wielu lat w Placówce SG w Dorohusku suczka Idea, która ma na swoim koncie wiele sukcesów związanych z ujawnieniem substancji narkotycznych. Jej największym „trafieniem” było ujawnienie w 2013 roku, transportu 175 kg haszyszu o wartości ponad 7 mln zł.

W minionym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali narkotyki o wartości ponad 8 mln zł.

 

źródło i fot.: NOSG