II Puchar Polski w piłce błotnej – Błotnowola 2013

30 czerwca w miejscowości Błotnowola (gmina Nowy Korczyn, woj. świętokrzyskie) odbyła się druga edycja Pucharu Polski w piłce błotnej. Wzięło w niej udział sześć najlepszych drużyn z całej Polski:

Reklamy

 

1. RKS Rakovia Gepard
2. Żirądin Błoteaux Częstochowa 
3. Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród
4. LC Chełm
5. Błotne Orły Błotnowola
6. All Sstars Brzostków

Tytułu broniła drużyna BKS Roztocze z Krasnobrodu. W fazie grupowej turnieju wszystko przebiegało zgodnie z planem. Z pierwszej grupy z pierwszego miejsca wyszła utytułowana drużyna BKS-u (jeden mecz wygrany, jeden remis), z drugiego – Żirądin Błoteaux Częstochowa (jedna porażka, jedna wygrana). Z drugiej grupy z pierwszego miejsca wyszli ubiegłoroczni mistrzowie Polski w kat. męskiej – RKS Rakovia Gepard,  z drugiego – All Stars Brzostków. Obie drużyny miały po dwa remisy na koncie, natomiast trzecia drużyna – LC Chełm (4. miejsce w zeszłorocznych Mistrzostwach Polski), także miała dwa remisy na koncie, ale oba bezbramkowe.

W pierwszym półfinale doszło do wielkiej niespodzianki – drużyna BKS-u nie zdołała strzelić bramki w regulaminowym czasie gry ambitnie grającemu zespołowi z Brzostkowa. Doszło do rzutów karnych. Żeby wyłonić zwycięzcę potrzeba było aż 13 kolejek rzutów karnych. Mimo świetnie interweniującego w całym turnieju Jakuba Giełmudy z BKS-u wygrali All Stars. W drugim półfinale Rakovia zremisowała 1:1 z Żirądin Błoteaux Częstochowa, ale była skuteczniejsza w rzutach karnych.

W meczu o 3 miejsce rozczarowana półfinałową porażką drużyna z Roztocza przegrała 1:0 z Żirądin Błoteaux Częstochowa, których wcześniej pokonała 2:0 w grupie.

W finale Rakovia wygrała z All Stars (zespół absolutnych debiutantów) 1:0 – strzelając gola tuż przed zakończeniem regulaminowego czasu gry.

W całym turnieju padło bardzo mało bramek – ich zdobywanie uniemożliwiała gliniasta konsystencja błota w Błotnowoli, na którym praktycznie nie dało się grać.

Tytuł króla strzelców przypadł eqsequo trzem zawodnikom – Zbigniewowi Masternakowi z BKS Roztocze, Krzysztofowi Siembidzie z Rakovii i Marcinowi Kolasie z Częstochowy. Warto dodać, że to już trzeci tytuł króla strzelców dla Zbigniewa Masternaka, zdobyty na czwartej wielkiej błotnej imprezie. Piłkarz BKS Roztocze zdobył już 40 bramek we wszystkich błotnych rozgrywkach.

Trzeba dodać, że w meczu otwarcia Pucharu Polski 2013, pokazowy mecz rozegrali Młodzi Ludowcy z Lubelszczyzny przeciwko Młodym Ludowcom ze Świętokrzyskiego. Kapitanem ludowców lubelskich był przedstawiciel marszałka Krzysztofa Hetmana, a świętokrzyskich – marszałek Adam Jarubas. Mecz zakończył się remisem 2:2.

Impreza w Błotnowoli, rozgrywana pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Adama Jarubasa, była znakomicie zorganizowana, towarzyszyło jej duże zainteresowanie kibiców i mediów. Goście z Polski zostali nakarmieni bigosem i fasolką po bretońsku, zapewniono także napoje regeneracyjne.

Piłka błotna rozwija się w Polsce coraz prężniej i zaczyna stanowić alternatywę dla piłki plażowej. 

 

T. Pakuła