III Europejski Kongres Kobiet

„Równa płaca za równą pracę” pod takim tytułem odbył się w dniach 17-18 września w Warszawie III Europejski Kongres Kobiet. Wydarzenie zgromadziło ponad sześć tysięcy kobiet, w tym liczną grupę reprezentującą kobiety z Lubelszczyzny.

Reklamy

W kongresie, będącym jednym z oficjalnych wydarzeń polskiej prezydencji, wziął udział m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, premier Donald Tusk oraz Poseł do PE prof. Lena Kolarska-Bobińska, członkini Rady Programowej kongresu.

„Nasz panel miał na celu jeszcze jedno: pokazanie, że kobiety zajmują się domem, polityką społeczną, edukacją, służbą zdrowia, i tak zwykle mówi się o kobietach, jak o tych, które w tych dziedzinach są najlepsze i najaktywniejsze. Chciałyśmy dzisiaj też, rozmawiając o problemach świata, gospodarki, energetyki, innowacji pokazać, że my chcemy i musimy mówić w różnych dziedzinach i w różnych sprawach. Nie możemy dać się zepchnąć i ograniczyć do paru kwestii, o których się uważa, że są kobiece, że kobiety się na tym znają.” – mówiła podczas pierwszego dnia III Europejskiego Kongresu Kobiet Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Lena Kolarska-Bobińska, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. W panelu otwierającym sesję plenarną Kongresu „Świat się zmienia – wyzwania dla współczesnej Europejki” prof. Kolarska-Bobińska, wraz z Teresą Kamińską, Lidią Adamską, Katarzyną Duszkowską-Małysz, Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek i Beatą Stelmach, poruszyła kwestię równości płci w Europie i Polsce. Rozmowy koncentrowały się na szansach rozwojowych i wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami z Polski, ale również z innych krajów europejskich.

Drugi dzień Kongresu Kobiet poświęcony był perspektywom, jakie stoją przed kobietami. Podczas spotkań, wykładów, debat i warsztatów, kobiety mogły porozmawiać m.in. na temat aktywizacji kobiet po 50-tym roku życia, godzeniu ról społecznych i zawodowych siły nowoczesnej kobiety. Prof. Lena Kolarska-Bobińska była również moderatorem panelu dyskusyjnego, dotyczącego sytuacji kobiet w polityce. W kontekście zbliżających się wyborów postawiono także pytanie, jak wygrywać kampanie polityczne i społeczne.

W III Europejskim Kongresie Kobiet wzięło udział ponad sześć tysięcy kobiet, z różnych środowisk, opcji politycznych i regionów Polski. Wśród uczestniczek kongresu nie zabrakło również przedstawicielek kobiet z Lubelszczyzny, które swoją obecnością udowodniły, że kobiety w Polsce Wschodniej są oraz chcą być aktywne.

***

Info:
Biuro Poselskie Prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej
w Lublinie