23 kwietnia 2024

III Kongres Kobiet Lubelszczyzny

W dniu 17 Listopada o godz. 9.00 w hotelu Focus przy ulicy Skowronkowej 2 rozpocznie się III Kongres Kobiet Lubelszczyzny. Prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego jako współorganizator kongresu otworzy jego obrady wspólnie z Joanną Muchą Minister Sportu i Turystyki oraz Henryką Strojnowską Przewodniczącą Stowarzyszenia Kongresu Kobiet Lubelszczyzny.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska będzie również uczestnikiem pierwszego panelu „Równość – czy potrzebna czy możliwa”, podczas którego poruszy kwestię równości płci w rozwoju społeczności lokalnych.

Podstawowym celem Kongresu Kobiet Lubelszczyzny jest tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi współpracą

na rzecz poprawy sytuacji kobiet województwa lubelskiego. Tegoroczny, już trzeci Kongres Kobiet Lubelszczyzny, odbywa się pod hasłem – aktywność kobiet. Każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Program obejmuje m. in. panele dyskusyjne, warsztaty czy pokaz mody. Jak co roku kapituła konkursowa uhonoruje wyjątkowe kobiety naszego regionu, aktywne
w obszarze polityki, sfery społecznej, biznesu oraz nauki. W tym roku dodano nową kategorię – „Równość i Różnorodność”, w której rozpatrzone zostały kandydatury mężczyzn.

Cieszę się, że to właśnie w Lublinie zrodziła się inicjatywa wymiany poglądów mieszkanek województwa lubelskiego. Na tym obszarze mieszka i pracuje wiele wartościowych, wyróżniających się kobiet, które warto docenić i pokazać szerszemu gremium. Od wielu lat uczestniczę i wspieram podejmowane przez nie inicjatywy” – mówi Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Na Kongresie poruszone zostaną m.in. kwestie równości płci czy przywództwa kobiet. Rozmowy będą koncentrowały się na szansach rozwojowych i wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami z Lubelszczyzny, ale również z innych województw. Silnie zakorzeniony stereotyp zmuszający kobiety wiejskie do pozostawania w domu w roli żony i matki, coraz bardziej słabnie. Jeszcze do niedawna obraz kobiety wiejskiej był wizerunkiem kobiety przepracowanej, biernej, zalęknionej i dyskryminowanej na rynku pracy. Ten obraz zmienia się i wygląda coraz bardziej optymistycznie. Kobiety zdobywają wykształcenie i znajdują zatrudnienie w większych miastach. Jeśli zaś wracają, to nie boją się sięgnąć po władzę. Coraz częściej spotykamy się z kobietą – sołtysem, kobietą – prezesem stowarzyszenia czy też szefową fundacji. Aktywność zawodowa kobiet z mniejszych miejscowości rośnie, przyczyniając się do poprawy losu następnych pokoleń. „Z satysfakcją obserwuję zmieniającą się rolę kobiety wiejskiej – już nie tylko gospodyni, ale także kobiety aktywnej zawodowo i społecznie. Wierzę, że III Kongres Kobiet Lubelszczyzny wypracuje w trakcie trwania Forum konstruktywne wnioski. Należy pamiętać, że to w nas, kobietach, drzemie ogromny potencjał, energia i potrzeba działania, którą możemy wykorzystać do rozwoju lokalnych społeczności” – dodaje Eurodeputowana.