IV Powiatowy Spływ Kajakowy Huczwą

Uwaga!
W związku z małą ilością chętnych osób, przekładamy termin IV-go Powiatowego Spływu Kajakowego Huczwą. Przedłużamy także termin, w którym można się zapisać na spływ.

Reklamy

i>Na zdjęciu trasa spływu (trasa oznaczona kolorem niebieskim)

Reklamy

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół Nr 3 W Hrubieszowie „Dla Szkoły” zaprasza Na IV Powiatowy Spływ Kajakowy Huczwą, a także w związku z obchodami 50-lecia ZS nr 3 w Hrubieszowie – od Tyszowiec do Werbkowic i od Werbkowic do Gródka.

Termin spływu:
25 – 26 czerwca 2011 r.

Termin zgłoszeń:
do 24 czerwca 2011r. na e-mail dlaszkolyhrub@o2.pl lub osobiście.

Warunki uczestnictwa:
wpłata w wysokości 55 zł (w ZS nr 3 – sekretariat lub pokój nauczycieli wf do p. K. Brudnowskiego) do 24 czerwca 2011 r.

Zapewniamy:
– przewozy uczestników w ramach spływu
– 4 posiłki (obiadokolacja, śniadanie, obiad, grill lub ognisko)
– kajaki z osprzętem
– prowadzenie spływu pod pełną opieką
– koszulkę polo z logiem powiatu i spływu
– nocleg na łóżkach w SP w Werbkowicach.

Więcej informacji:
regulamin i wszystkie warunki uczestnictwa poniżej, u organizatora oraz we wcześniejszych komunikatach na stronach www.lubiehrubie.pl, www.zsnr3.pl.

Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych – trasa spływu jest po rekonesansie.

Aktualne warunki na Huczwie: poziom wody podniesiony, co ułatwia pokonywanie przeszkód, które w normalnych warunkach zmuszałyby do przenosek kajaków. Płynie się przyjemnie i podziwia się przyrodę.

Więcej informacji:
regulamin i wszystkie warunki uczestnictwa u organizatora oraz na
www.lubiehrubie.pl
www.zsnr3.pl

Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży
Zespołu Szkół Nr 3 W Hrubieszowie „Dla Szkoły”

22 – 500 Hrubieszów
ul. Żeromskiego 11
tel., fax. 0 84 696 2524
tel. kom 511 271 552
e-mail: dlaszkolyhrub@o2.pl

REGULAMIN I WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Spływ jest imprezą otwartą, mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni, którzy zgłosili swój udział do organizatora oraz dopełnili formalności.

2. Spływ jest imprezą o średnim stopniu trudności (wg. skali PZKaj: trudności – ZW B, uciążliwości – U 2 momentami U 3). Aktualnie jest nieco podniesiony poziom wody – mamy na trasie połamane drzewa, konary ścięte przez bobry a także zwężenia i konary i kamienie przeszkody pod lustrem wody, małe progi wodne, oraz tamy naturalne. Niekiedy przeszkody te wymagają manewrowania pomiędzy zwisającymi konarami, przenoszenia kajaków na konarami ( bez wychodzenia z wody, ale i z wychodzeniem na brzeg).

3. Od uczestników wymagany jest dobry stan zdrowia umożliwiający uprawianie turystyki kajakowej (oświadczenie uczestnika o stanie zdrowia lub zaświadczenie lekarskie, w przypadku młodzieży zezwolenie rodziców z zaznaczeniem, iż jest im wiadome, w jakim rodzaju imprezy uczestniczy ich dziecko).

4. Każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, legitymację szkolną) oraz ewentualnie kartę pływacką. Osoby nie umiejące pływać mogą płynąć tylko w osadzie z osobą posiadającą te umiejętności.

5. Uczestnik obowiązkowo powinien posiadać odpowiednie do pogody ubranie (przeciwdeszczowe), a także okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV (co najmniej „16”).

6. Turyści powinni posiadać własne apteczki medyczne wyposażone w proste środki opatrunkowe i środki przeciwbólowe a zwłaszcza leki osobiste jeśli takich potrzebują.

7. W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma:
– podstawowe ubezpieczenie;
– sprzęt: kajak (na dwie osoby), wiosło, kapok;
– posiłki: (pierwszy dzień – obiadokolację i ognisko lub grill z kiełbaskami w Werbkowicach, oraz śniadanie i w Hrubieszowie obiad w drugim dniu spływu);
– bezpłatny nocleg w szkole w Werbkowicach;
– transport na miejsce spływu (Tyszowce), transport do Hrubieszowa po zakończeniu spływu w drugim dniu;
– gadżety reklamowe (koszulka z logiem powiatu lub kapelusz z logiem;
– zabawy na „Orliku”.

8. Dokonanie wpłaty składki i dostarczenie oświadczenia uczestnika lub zezwolenia rodziców jest zarazem traktowane jako akceptacja postanowień regulaminu spływu.

9. Uczestnicy zobowiązani są do zasad bezpiecznego zachowania się na wodzie oraz ogólnych zasad kulturalnego zachowania się.

10. Istnieje możliwość dołączenia się do spływu z własnym sprzętem należy jednak dokonać wpłaty wpisowego, transport sprzętu własnego uczestników za dodatkową odpłatnością.

11. Uczestnicy są zobowiązani do dbania za powierzony im sprzęt tzn. nie pozostawianie bez opieki kajaka i osprzętu, przenoszenie sprzętu na wskazane miejsca (przed noclegiem), stałe. Za zgubienie sprzętu finansowo odpowiada osoba, której został on powierzony. (wiosła lubią sobie odpłynąć samowolnie, podobnie jak kapoki).

WPISOWE:

55 zł/osobę (transport na miejsce spływu, ubezpieczenie , sprzęt pływający organizatora, obiadokolacja, ognisko, obiad, prelekcja)

40 zł/osobę (podłączenie się do spływu własny sprzęt, z wyżywieniem, udział w imprezach w ramach spływu – obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie)

Wpłatę wpisowego należy dokonać w terminie do 16 czerwca 2011 roku w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie w budynku Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Żeromskiego 11, do Krzysztofa Brudnowskiego (pokój nauczycieli wychowania fizycznego, lub w Sekretariacie) (dowód wpłaty należy zachować i okazać przed rozpoczęciem spływu. W razie rezygnacji z uczestnictwa bez zapewnienia zastępstwa, wpisowe nie będzie zwracane.

Zasady bezpieczeństwa:
Bezwzględne podporządkowanie się i zastosowanie do uwag prowadzących spływ.
Stały kontakt wzrokowy z co najmniej jednym kajakiem nas poprzedzającym.
Samowolne wychodzenie z kajaka (np. na załatwienie potrzeby fizjologicznej) – wychodzenie powinno być w odpowiednim miejscu i z asekuracją innej osady kajakowej.
Przez cały czas przebywania w wodzie uczestnik powinien posiadać założony na sobie kapok i zapięty (bez względu na pogodę) a nie podłożony pod siedzenie lub plecy.
Kapok służy do podtrzymania na powierzchni wody ale nie jest to koło ratunkowe zdjęty nie wypiera człowieka tylko się zanurza pod wpływem nacisku rękami.
Wsiadanie i wysiadanie z kajaka jest czynnością, która należy wykonywać bardzo ostrożnie w żadnym wypadku nie należy stawać w kajaku lecz wchodzimy w głębokim przysiadzie stając nogą na środku kajaka.

Najczęstszą przyczyna wywrotek – a co za tym idzie niebezpieczeństw – są:
– wstawanie w kajaku;
– podpływanie do konarów, szuwarów, gałęzi, czy brzegu i przyciąganie się do nich rękami lub wiosłem co powoduje przechył kajakarza i kajaku;
– podpływanie do konarów, szuwarów, gałęzi, czy brzegu i odpychanie się od nich rękami lub wiosłem co powoduje przechył kajakarza i kajaku;
– napłyniecie bokiem kajaku na konar, kamień czy inną wystającą lub będącą bezpośrednio pod lustrem wody przeszkodę co może spowodować wywrotkę,
– wygłupy w kajaku, huśtanie się, napływanie na drugi kajak itp.

Należy stosować filtry przeciwsłoneczne, posiadać kapelusz lub czapkę na głowie.
Wszelkie niedogodności i dolegliwości bezwzględnie zgłaszać przewodnikom spływu.

CO BIERZEMY NA SPŁYW:

Do kajaka zapakowane tak aby nie zamokło (pamiętajmy, że to wszystko możemy stracić w wodzie):
Filtr UV co najmniej 12 UV.
Środki przeciw komarom.
Co najmniej 1,5 l wody najlepiej niegazowanej na osobę.
Coś od deszczu np. płaszcz foliowy, sztormiak, ortalion a nawet duży worek na śmieci.
Jeśli pogoda będzie niepewna potrzebna będzie też koszula flanelowa ewentualnie dres oraz ortalion na nogi lub dres słabo wchłaniający wodę.
18 czerwca do kajaka bierzemy także kanapki na kilka godzin płynięcia.
Leki osobiste.
Drobne pieniądze.
Buty – tenisówki, buty kajakarskie, klapki lub sandały (zapinane i nienamakające) – założone na nogi.

Obsługa spływu bierze ponadto:
Siekierka, piłka, sekator.
Apteczka.
Liny do noszenia kajaków.
Ubezpieczenie z lista uczestników.

HARMONOGRAM SPŁYWU KAJAKOWEGO

„Czwarty Powiatowy Spływ Kajakowy Huczwą:

Spływ kajakowy zrealizowany będzie w terminie 18 – 19 czerwca 2011 r. (podane godziny są dość orientacyjne):

Dzień pierwszy – 18 czerwca 2009 r.:

– godz. 9 30 – wyjazd z Hrubieszowa (spod ZS nr 3 w Hrubieszowie ul. Żeromskiego 11) – transport kajaków i uczestników do Tyszowiec;

– godz. 10 30 – 10 45 – sprawdzenie sprzętu, przygotowanie do wypłynięcia;

– godz. 10 45 – 13 00 – spływ na odcinku Tyszowce – Turkowice;

– godz. 13 00 – 14 15 – odpoczynek w Turkowicach i posiłek (we własnym zakresie);

– godz. 14 20 – 16 30 – spływ do Werbkowic;

– godz. 16 30 – 17 30 – transport kajaków na miejsce noclegu, zakwaterowanie;

– godz. 17 30 – 18 30 – obiadokolacja j;

– godz. 18 30 – 22 00 – życie biwakowe – ognisko, kolacja, rozgrywki rekreacyjno – sportowe, zabawy integracyjne itp.;

– godz. 22 00 – 7 00 – nocleg.

Drugi dzień – 19 czerwiec:

– godz. 7 00 – 8 00 – pobudka, toaleta;

– godz. 8 00 – 9 00 – śniadanie;

– godz. 9 00 – 9 30 – przejście na miejsce rozpoczęcia drugiego dnia spływu, wodowanie kajaków i kontynuowanie spływu z Werbkowic;

– godz. 9 30 – 12 30 – spływ do Gozdowa;

– godz. 12 30 – 13 00 – odpoczynek w Gozdowie;

– godz. 13 00 – 15 00 – spływ do Hrubieszowa

– godz. 15 00 – 15 45 – obiad w Hrubieszowie;

– godz. 16 15 – 18 30 – spływ do Gródka;

– godz. 18 30 – 19 30 – przewóz kajaków i uczestników do Hrubieszowa zakończenie spływu

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie imprezy związanych z nieprzewidywalnymi okolicznościami, warunkami pogodowymi itp.

2. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość podniesienia kwoty wpisowego w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników.

3. W przypadku rażącego naruszenia zasad regulaminu, zachowania się na etapach spływu lub miejscach zakwaterowania kierownictwo spływu zastrzega sobie prawo usunięcia ze spływu – turysty kajakarza, bez zwrotu kosztów wpisowego.

4. Wszelkie regulacje finansowe za spowodowane przez uczestnika spływu szkody materialne ponosi powodujący je uczestnik bądź opiekun sprawcy niepełnoletniego uczestnika.

5. Uczestnicy spływu obowiązani są płynąć w założonym i zapiętym sprzęcie asekuracyjnym wydanym przez organizatora.

6. Spływ odbędzie się bez względu na panujące warunki atmosferyczne – wyjątek stanowią warunki powodziowe lub zagrożenie burzowe.

7. Ostateczna interpretacja postanowień regulaminu pozostaje w kompetencjach organizatora spływu.

APTECZKA NA SPŁYW KAJAKOWY (zabiera organizator spływu do kajaka)

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać podstawowe materiałów opatrunkowe i niezbędne leki do przeprowadzenia akcji ratunkowej w zdarzeniach, które nagle w czasie wędrówki wystąpiły.

Skład jakościowy i ilościowy apteczki uzależniony jest od planowanego czasu spływu oraz ilości uczestników.

Apteczkę należy umieścić w nieprzemakalnym pojemniku i właściwie zabezpieczyć przed rozbiciem, wilgocią lub innymi uszkodzeniami.

Pamiętaj!

1. Apteczka jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas każdego spływu
2. Wszystkie środki w apteczce muszą być z aktualną datą przydatności
3. Apteczka powinna zawierać tylko przybory, środki opatrunkowe i farmaceutyczne o znanym nam przeznaczeniu i efektach działania
4. Środki zużyte należy systematycznie uzupełniać

Wyjeżdżając na krótko (1 – 3 dni) z grupą 30 osobową powinniśmy zabrać:

1. materiały opatrunkowe
· gaza wyjałowiona – do osłony otarć, skaleczeń – co najmniej 3-4 opakowania różnej wielkości
· bandaż z gazy – 3 sztuki różnej szerokości
· bandaż elastyczny – do wzmacniania stawów przy skręceniu i robienia opatrunków unieruchamiających 3 sztuki (pamiętaj o zapinkach)
· chusta trójkątna – do wykonania temblaka
· plastry z gazą – po 1 opakowaniu różnych rozmiarów
· plaster bez gazy – 2 rolki
· lignina – do opatrunków uciskowych przy obfitych krwawieniach

2. środki odkażające – do przemywania ran
· mydło
· woda utleniona
· Jodyna, Rivanol, spirytus – (wybierz jeden z preparatów)

3. środki przeciwbólowe
· Pyralginum – 1 listek
· Apap, Gardan P – (po jednym listku)

4. leki przeciwgorączkowe
· Polopiryna C – 1 listek

Jeżeli wypoczynek będzie trwał dłużej ilość wyżej wymienionych środków odpowiednio zwiększamy.

Pomocne w leczeniu skaleczeń, otarć i oparzeń są leki odkażające, osłaniające i regenerujące zmiany skórne: Panthenol w sprayu – na oparzenia i otarcia, Neomycinum maść antybiotykowa lub spray, którą stosujemy pod opatrunek na trudno gojące się rany Acutol, Decubitol.

Na wszelkie niewielkie reakcje alergiczne np.: przy ukąszeniach łagodnym i skutecznym lekiem są różne preparaty wapniowe. Jeżeli planujemy wycieczki autokarowe lub dłuższe przejazdy przydatnym się może okazać Aviomarin stosowany przy chorobie lokomocyjnej.

Wśród podręcznych przyborów, które umożliwiają nam sprawne udzielenie pomocy i które powinny znaleźć się w apteczce, należy wymienić:
· jednorazowe rękawiczki – 4 pary
· scyzoryk
· nożyczki
· agrafki – 5 szt.
· peseta
· termometr
· igły jednorazowe (do wyjmowania drzazg)
· koc termoizolacyjny (aluminiowy)