Już w poniedziałek w Chatce Żaka startują RETROspekcje!

Projekt RETROspekcje to mini festiwal realizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka.

Reklamy

Wydarzenie odbędzie się 22 i 23 listopada br. w przestrzeniach Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Swym klimatem nawiązuje do barwnych lat ’50 i  ’60 XX wieku. Wokół nich osnute są też wszystkie atrakcje przewidziane w ramach festiwalu.

Wśród festiwalowych propozycji znajdziemy m.in. pokaz mody, projekcję filmową, warsztaty taneczne, prelekcję na temat dizajnu czy imprezę taneczną, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Reklamy

– Zapraszamy na kolejny projekt realizowany w ramach stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka, które przyznaliśmy studentom i doktorantom w lipcu ubiegłego roku. Tym razem spotkajmy się we wspomnieniu lat 60 XX w., czasu powstania naszej Chatki. Barwy, dźwięki i klimat tych czasów doświadczymy w ramach tego wyjątkowego projektu. Liczę, że stanie się on przygodą zarówno dla osób, które pamiętają tamte czas, jak i dla naszych obecnych studentów – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Wydarzenie ma też przybliżyć młodym ludziom genezę niektórych tendencji i nurtów obecnych w dzisiejszej kulturze, tak by twórczo mogli korzystać z dorobku minionych dekad. Są one bowiem, zdaniem inicjatorki projektu, nieprzebraną skarbnicą inspiracji, której nie sposób pominąć.

– Lata ‘60 to niezwykle barwny okres w kulturze, a jednocześnie czas rozkwitu życia studenckiego. Wiele ówczesnych trendów powraca, przenikając do dzisiejszej mody czy dizajnu. To wszystko sprawiło, że pojawił się pomysł na festiwal utrzymany w klimacie lat ’50 i ’60, a dzięki stypendiom Kulturalnym Bogdanki w Chatce Żaka realizacja tego projektu stała się możliwa, z czego niezwykle się cieszę – dodaje Katarzyna Strużyńska, pomysłodawczyni festiwalu i laureatka Stypendium Kulturalnego Bogdanki w Chatce Żaka.

­

Poniżej prezentujemy pełny harmonogram wydarzenia:

22 listopada

18:00–19:00 Nie tylko pin up! – prelekcja połączona z pokazem mody lat 50. i 60. | Mała Sala Widowiskowa – Wydarzenie otworzy pokaz mody, który poprowadzi Małgorzata Wojcieszuk, znana w lubelskim świecie kulturalnym m.in. z organizacji Festiwalu Renesansu. Podczas pokazu będzie można zobaczyć charakterystyczne wówczas stylizacje – zarówno te rodzime, jak i zagraniczne, usłyszeć muzykę minionych dekad oraz zaczerpnąć modowych inspiracji, które znów zyskują na popularności. W rolę modelek i modeli wcielą się m.in. tancerze i tancerki oraz studenci lubelskich uczelni. Pokaz zakończy się występem tanecznym.

19:00–20:30 Let’s twist again! – warsztaty taneczne cz. 1 – Wśród festiwalowych propozycji znajdzie się również coś dla miłośników tańca. Organizatorzy przewidzieli w programie warsztaty taneczne Let’s twist again!, które poprowadzą tancerze z Fundacji Belriguardo. Warsztaty odbędą się w dwóch odsłonach –  pierwszego dnia tuż po pokazie mody, drugiego zaś będą wprowadzeniem do imprezy tanecznej utrzymanej w stylu lat ’60, która będzie zarazem punktem kulminacyjnym i podsumowaniem dwóch dni festiwalu.

20:30 – Kino Retro – projekcja filmowa | Duża Sala Widowiskowa – Nie zabraknie też atrakcji dla fanów dużego ekranu, ponieważ pierwszy dzień festiwalu zwieńczy kino retro. Na Sali Widowiskowej Chatki Żaka będzie można zobaczyć jeden z kultowych filmów drugiej połowy lat ’60, co może usatysfakcjonować niejednego kinomana.

­

23 listopada

18:00–19:00 Mid-century Modern, czyli design, który wraca | Mała Sala Widowiskowa -Ciekawą propozycją dla pasjonatów aranżacji przestrzeni i amatorów nowinek wnętrzarskich może być z kolei prelekcja poświęcona dizajnowi. Przewodniczką po świecie dizajnu będzie Paulina Zarębska-Denysiuk, historyk sztuki, która nie tylko przybliży minione trendy, ale też opowie o ich dzisiejszych odsłonach i kontynuacjach.

19:15–20:30 Let’s twist again! – warsztaty taneczne cz. 2

20:30 Retro prywatka w Chatce Żaka | Czarne foyer

­

Współpraca: Fundacja Belriguardo – okno na historię i sztukę

Mecenat: Lubelski Węgiel BogdankaZrealizram

Projekt realizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka.

­

(info, grafika: ACKiM UMCS Chatka Żaka)


Zobacz też:

Aż 13 wykroczeń w 2,5 godziny. Policyjny dron w akcji na DK-17 (WIDEO)

Aż 13 wykroczeń w 2,5 godziny. Policyjny dron w akcji na DK-17 (WIDEO)