Kampania crowdfundingowa na rzecz Filmu o Leśmianie

Każda z osób czytających te słowa może zostać współtwórcą “Filmu o Leśmianie”. Jak to zrobić? Wszystko kryje się za magicznym pojęciem crowdfundingu.

Reklamy

 

Producentem filmu jest działające w Zamościu Towarzystwo Leśmianowskie. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM. Montażystą i producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski. Realizacją dźwięku zajmuje się Włodzimierz Surdacki.

Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

– Towarzystwo Leśmianowskie ma już podpisaną umowę z Miastem Zamość na dotację która pokryje koszt wykonania zdjęć. Zostanie ona zgodnie z umową wypłacona po realizacji filmu. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Otrzymaliśmy już pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik.

Autorzy filmu wykonali już sporo pracy, jednak dużo wciąż jest do zrobienia.

Chodzi  szczególnie o:

 • dokończenie montażu,
 • skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu,
 • korekcję dźwięku oraz udźwiękowienie filmu,
 • aktorską interpretację tekstów Bolesława Leśmiana (wiersze, pisma, listy),
 • kolorkorekcję całego filmu,
 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,
 • tłumaczenie.

– Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania. Chcielibyśmy też, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę. Zależy nam by praca włożona w zdjęcia była poparta profesjonalną postprodukcją – tłumaczy reżyser filmu Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

Film ma wsparcie Miasta Zamość, ale brakuje pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadzono. Stąd w “Towarzystwie Lesmianowskim” decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl.

– Bez Waszego wsparcia nie będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie naszej wizji w pełni. Wiemy jednocześnie, że ci, którzy wesprą nasz film, będą mu kibicować, a to bardzo mobilizuje do dalszej pracy.

Każdy sam zdecyduje jaką kwotę możesz przeznaczyć. Jesteśmy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie – dopowiadają twórcy filmu. Wpłat można dokonywać za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl, pod adresem: polakpotrafi.pl/projekt/film-o-boleslawie-lesmianie/

Więcej tłumaczy Sławomir Bartnik w filmie promującym zbiórkę na projekt.

Platforma działa na zasadzie “wszystko albo nic”. Oznacza to, że organizatorzy otrzymają środki jeśli uda im się zebrać w wyznaczonym czasie założoną sumę. Jeśli się to nie powiedzie pieniądze wracają na konta darczyńców. Pomysłodawcy “Filmu o Leśmianie” wiedzą, że hojność miłośników poezji autora “Malinowego chruśniaka” jest wielka i zakładaną kwotę 18 tysięcy złotych uda się zebrać bez problemu.

Dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,

Jeśli zbierzemy 29 000 zł przygotujemy animacje komputerowe które zostaną wykorzystane w filmie. Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania.

 • oprawę graficzną,
 • płytę CD z muzyką z filmu,

Chcielibyśmy, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę, a przede wszystkim, żeby odrzeć ją z banalnej ilustracji muzycznej w postaci muzyki ludowej lub klasycznej. Jeśli zbierzemy 36 000 zł przygotujemy płytę z muzyką, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 50 zł dostanie również płytę CD.

 • tłumaczenie filmu

Jeśli zbierzemy 46 000 zł przygotujemy wersje językowe, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 70 zł dostanie również płytę DVD z wersją językową.

– wyliczają autorzy projektu z Towarzystwa Leśmianowskiego.

 

A Ty wesprzesz “Film o Leśmianie”?