Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. W akcji brało udział ponad 100 funkcjonariuszy. Uszczuplenia skarbu państwa to blisko 11 mln złotych.

Reklamy

7 grudnia 2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Akcja prowadzona była jednocześnie w kilku miejscowościach na terenie powiatu bialskiego oraz w mieście Biała Podlaska. Brało w niej udział ponad 100 funkcjonariuszy obu służb. Działania Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wspierały Grupy Zabezpieczania Działań KAS z Poznania, Olsztyna, Białegostoku i MF.

Reklamy

Mundurowi przeszukali m.in. budynki mieszkalne, garaże, budynki gospodarcze i pojazdy.

Z ustaleń śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu wynika, że w okresie od 3 lipca 2019 r. do 8 stycznia 2021 r. w Białej Podlaskiej i na terenie powiatu bialskiego działała zorganizowana grupa przestępcza. Jej członkowie organizowali przemyt z Republiki Białorusi na obszar Unii Europejskiej wyrobów tytoniowych, a następnie je ukrywali, przechowywali i pomagali w dalszej dystrybucji.

W ten sposób sprawcy zorganizowali nielegalny wwóz do UE nie mniej niż 480 tys. paczek papierosów. Papierosy przemycane były na teren Polski pociągami towarowymi przez przejście graniczne w Terespolu.

Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i cła to blisko 11 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec 6 osób, wśród których były osoby pełniące rolę kierowniczą w grupie, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec jednej osoby zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł.

Podczas akcji u jednego z podejrzanych ujawniono także ponad 3,7 kg marihuany, ponad 400 g substancji psychoaktywnej oraz pistolet gazowy kal. 9 mm. Mężczyzna usłyszał więc dodatkowo zarzuty posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej.

­

(źródło i fot. Krajowa Administracja Skarbowa, Nadbużański Oddział SG)


Zobacz też:

Anioły w Zamościu (WIDEO)

Anioły w Zamościu (WIDEO)