KAS przypomina o obowiązku zgłoszenia gotówki na granicy

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znaleźli w bagażu podróżnego z Białorusi niezgłoszoną do kontroli gotówkę. Mężczyzna zapłacił mandat.

Reklamy

Obywatel Białorusi nie zgłosił na granicy, że przewozi dużą ilość gotówki. W jego bagażu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola znaleźli podczas kontroli ponad 15 tys. USD i 1600 EUR.  Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 5 tys. złotych. Funkcjonariuszom tłumaczył, że nie wiedział o obowiązku zgłoszenia pieniędzy przy przekraczaniu granicy.

Z czego to wynika?

KAS przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Obowiązek ten  podyktowany jest koniecznością monitorowania przez państwo transakcji, które potencjalnie mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

Reklamy

­

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Kradł ławki, lampy, kwiaty i dekorował nimi swoją posesję [ZDJĘCIA]

Kradł ławki, lampy, kwiaty i dekorował nimi swoją posesję [ZDJĘCIA]