Kolonie ZTU w Jankach

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hrubieszowie informuje, że w miejscowości Janki (gmina Hrubieszów) zakończyły się pięciodniowe półkolonie organizowane w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w dniach 30.06.2008 – 04.07.2008 r.

Reklamy

W przedsięwzięciu udział wzięło 43 dzieciaków z Janek.

Reklamy

Dzień pierwszy 30.06.2008 r.

Dzieci opowiadały historię o powstaniu swojej miejscowości z podań ustnych swoich rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Następnie zorganizowano konkurs plastyczny
pt. „Moja mała ojczyzna”. Dzieci wykonały prace dowolną techniką. Zorganizowano wystawę wszystkich prac. Kolejnym punktem dnia były gry i zabawy integracyjne. Był także czas na zabawy w piaskownicy, na placu zabaw, na kolorowanie w malowankach itp.

***

Dzień drugi 01.07.2008 r.

W tym dniu zorganizowano wycieczkę autokarową do Zwierzyńca. Zwiedzanie dzieci rozpoczęły od Roztoczańskiego Parku Narodowego, po którym oprowadzał je przewodnik. Można było obejrzeć rzadko spotykane gatunki drzew i krzewów. Na terenie Parku dzieci zobaczyły „Pomnik Pamięci Poległych Leśników” wykonany z głazów. Po wejściu na najwyższe wzniesienie – Bukową Górę roztaczał się przepiękny widok na wieś Sochy i lasy Parku. Odwiedziliśmy cmentarz, na którym są pochowani niemal wszyscy mieszkańcy miejscowości Sochy, która została spacyfikowana przez hitlerowców 01.06.1943r. Nad bramą wejściową znajduje się napis „Nie zabijaj”.
Następnie udaliśmy się do Górecka Kościelnego, gdzie zwiedziliśmy drewniany kościółek na wodzie. W drodze do Zwierzyńca obejrzeliśmy staw „Echo” i koniki biłgorajskie, które są potomkami dzikich koni – tarpanów, hodowane na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Zwierzyńcu zwiedziliśmy barokowy kościół „na wodzie” położony na wyspie śródmiejskiego stawu i pomnik upamiętniający zniszczenia szarańczy z 1711r.
Wycieczka była bardzo interesująca, udana i wspaniała a dzieci bardzo zadowolone.

***

Dzień trzeci 02.07.2008 r.

W tym dniu dzieci opowiadały o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach z wycieczki do Zwierzyńca. W związku z tym zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Nasze wrażenia z wycieczki do Zwierzyńca”. Po ukończeniu prac zorganizowano wystawę.
Kolejnym punktem dnia były zawody sportowe pomiędzy dwoma drużynami.
Po spożyciu drugiego śniadania zorganizowano konkurs z fantami „Jak dzieci śpiewają”.
Zorganizowano również zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

***

Dzień czwarty 03.07.2008 r.

Dzień rozpoczął się od zajęć dowolnych: kolorowani, budowanie z klocków, gra w tenisa stołowego, gra w warcaby i szachy, itp. Następnie przybyła Straż Pożarna ze sprzętem przeciw pożarowym. Dzieci najbardziej zaciekawił podnośnik, z którego korzystały pięcioosobowymi grupkami – pod opieką pana strażaka.
Kolejnym punktem była pogadanka pani pracownik KRUS dotycząca zasad bezpiecznej pomocy dzieci w gospodarstwach rolnych rodziców. Dzieci otrzymały książki związane z tą tematyką. Na zakończenie dnia dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych przy muzyce.

***

Dzień piąty 04.07.2008 r.

Dzień rozpoczął się od zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Następnie przeprowadzono z dziećmi pogadankę na temat szkodliwości alkoholu, narkotyków i papierosów dla organizmu człowieka. Wywiązała się ciekawa dyskusja, w której wszystkie dzieci brały aktywnie udział. Przeprowadzono konkurs na plakat pt. „Nałogom mówię NIE”.
Na zakończenie „Zielonych wakacji” odbyła się mini dyskoteka, a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

zobacz zdjęcia >>