25 kwietnia 2024

Kolonie ZTU w Szpikołosach

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hrubieszowie informuje, że w Publicznej Szkole Podstawowej w Szpikołosach (gmina Hrubieszów) zakończyły się pięciodniowe półkolonie organizowane w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w dniach 23.06.2008 – 27.06.2008 r.

W przedsięwzięciu udział wzięło 56 dzieciaków z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szpikołosach.

Dzień pierwszy „Nie palę, nie piję nie biorę – jestem odpowiedzialny za własne zdrowie”.

Dzień rozpoczął się od spraw organizacyjnych. Następnie zorganizowaliśmy zajęcia w pracowni komputerowej oraz gry planszowe. Kolejnym punktem dnia była pogadanka na temat: „Uzależnienia – współczesne niewolnictwo” oraz obejrzenie filmu na DVD pt. „Pod murem”. Po posiłku w oparciu o pogadankę przeprowadziliśmy konkurs plastyczny na temat: „Alkohol i papierosy – nieprzyjaciel człowieka i cichy zabójca” lub „Narkotyk zabija” (antyreklama narkotyków). Po wykonaniu prac dzieciaki udały się na boisko szkolne, by tam uczestniczyć w grach i zabawach integracyjnych. W tym czasie jury oceniało prace plastyczne dzieci, co było preludium do późniejszego rozstrzygnięcie konkursu plastycznego – wystawa, omówienie prac.

***

Dzień drugi „Bezpieczeństwo na co dzień”.

W tym dniu wzorem dnia wczorajszego postawiliśmy na szeroko rozumianą profilaktykę w połączeniu z zabawami sportowo – integracyjnymi. Przeprowadziliśmy pogadankę, której myślą przewodnią były: bezpieczeństwo podczas zabaw letnich oraz bezpieczeństwo podczas pomocy w pracach w gospodarstwie rolnym. Następnie dzieciaki uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach na świeżym powietrzu. Po posiłku przeprowadziliśmy konkurs, do wyboru,: plastyczno – literacki „Nie bądź obojętny na zło”; rymowanka, rebus, opowiadanie lub praca plastyczna „Bezpieczeństwo na co dzień”. Na koniec dnia konkursy zostały rozstrzygnięte. Prace omówiono i zorganizowano wystawę.

***

Dzień trzeci „Moja mała Ojczyzna” – kultywowanie dziedzictwa kulturowego.

Dzień rozpoczęliśmy konkursami sprawnościowymi dla dzieci. Potem przy ognisku poznaliśmy historię, obyczaje oraz legendy związane z naszą miejscowością. Dzieci nie tylko słuchały z zaciekawieniem, ale zaintrygowane tematem zadawały pytania.

Po posiłku zorganizowaliśmy następujące konkursy do wyboru: plastyczny – „Moja miejscowość za 100 lat”; wiedzy – „Czy znasz ciekawe miejsca na terenie naszej gminy”. Dzień kończyło rozstrzygnięcie konkursów połączone z wystawą i omówieniem prac.

***

Dzień czwarty „Zdrowy styl życia”.

W tym dniu realizowaliśmy następujące zajęcia:
Prelekcja pielęgniarki – „W jaki sposób dbam o higienę swojego ciała?”
„Sport to zdrowie – w wolnym czasie biegamy i gramy, bo o zdrowie swoje dbamy” – zajęcia w terenie.

Po posiłku przeprowadziliśmy pogadankę na temat: „Dziecko w sieci” – uświadomienie korzyści i zagrożeń płynących z Internetu. Następnie odbył się konkurs plastyczny – „Ciekawy sposób spędzania wolnego czasu”. Wykonane prace zostały omówione, ocenione.

***

Dzień piąty „Jednodniowa wycieczka”.

Tego dnia wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do Zamościa. Na miejscu w planie dnia było między innymi: zwiedzanie Starówki, Muzeum „Arsenał”, ZOO. Na koniec podróży spędziliśmy beztroskie chwile pełne uśmiechu na krytej pływalni. Wracaliśmy zmęczeni ale także pełni wrażeń i radośni.

zobacz zdjęcia >>