Kolonie ZTU w Wolicy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hrubieszowie informuje, że w miejscowości Wolica (gmina Hrubieszów) zakończyły się pięciodniowe półkolonie organizowane w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w dniach 30.06. – 04.07.2008 r.

Reklamy

Wypoczynek letni w miejscowości Wolica odbywał się w dniach 30 czerwca – 4 lipca 2008 roku. Zajęcia odbywały się w świetlicy wiejskiej będącą siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich. Opiekę i organizację czasu wolnego sprawowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie oraz wolontariuszka, a podczas wycieczki do Krasnobrodu dodatkowo kilkoro rodziców.

Program półkolonii oparty był na organizacji zajęć sportowo – rekreacyjnych, plastycznych, oraz innych pozwalających na atrakcyjnie wypełnienie wakacyjnego czasu. W półkoloniach wzięło udział 41 dzieci pochodzących z terenu wsi Wolica. Uczestnicy półkolonii mieli zapewnione wyżywienie (drożdżówki, napoje, lody, słodycze).

Reklamy

30 czerwca odbyła się krajoznawcza Krasnobród – Guciów. Uczestnicy przed wyruszeniem w podróż złożyli przyrzeczenie dobrego zachowania, uprzejmości i życzliwości. Celem autokarowej wycieczki krajoznawczo – turystycznej było zainteresowanie dzieci własnym regionem, poznanie zabytków jak i sposobów utrwalania tradycji regionu i dziedzictwa narodowego.

Drugiego dnia półkolonii przeprowadzono gimnastykę poranną. Po śniadaniu i odpoczynku dla starszych dzieci zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a młodsze dzieci pod okiem opiekuna miały za zadanie ozdobić drogę asfaltową przebiegającą miedzy boiskiem, a świetlicą. Efekty pracy obu grup zostały uwiecznione na zdjęciach. Kolejną atrakcją były przeprowadzone przez wolontariuszkę zabawy i gry integracyjne. Starsze dzieci wykazały się dużą odpowiedzialnością jak i pomocą czuwając nad najmłodszymi uczestnikami półkolonii.

Dzień 2 lipca przebiegał wśród bardzo dużych emocji. Wśród atrakcji przewidzianych na ten dzień była rozmowa z przedstawicielami Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, oglądanie wozu bojowego, przymierzanie hełmów strażackich oraz najważniejsza: przejażdżka dźwigiem, którą najbardziej będą wspominać pani koordynator, opiekunki i wolontariuszka. Dzień ten zakończyliśmy ogniskiem, które odbyło się w pierwszych kroplach deszczu.

Czwartego dnia akcji odbyło się spotkanie z panami policjantami z Powiatowej Komendy Policji pod hasłem „Bezpieczeństwo na co dzień”. Podczas wizyty można było oznakować swój rower w celu zabezpieczenia przed kradzieżą i wysłuchać pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno rowerem jak i pieszo. Dzień ten zakończyliśmy zawodami sportowymi i planowaniem balu przebierańców. Dzieci pełne entuzjazmu rozeszły się do domów by szykować swoje stroje.

Półkolonie w Wolicy zakończyły się 4 lipca 2008 roku. Uczestnikami były wszystkie osoby biorące udział w akcji we wsi Wolica. W tym dniu odbył się bal przebierańców. Wśród uczestników mogliśmy spotkać m. in. Pszczółkę Maję, Kopciuszka, Robin Hooda, wróżki, Zorro, muszkietera, cygankę czy pirata. Ulewny deszcz nie przeszkodził w zabawie i wielu konkursach, które przeprowadzały same dzieci.

W dniu zakończenia półkolonii zostały wręczone dyplomy, nagrody i porcje słodyczy. Nie pominięto również opiekunów, nauczycielki i wolontariuszki.

Te 5 dni spędzonych na zabawie i nauce pokazały nie tylko dzieciom, ale i opiekunom jak bardzo ważna jest profilaktyka uzależnień, oraz propagowanie prozdrowotnych form spędzania wolnego czasu. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następne wakacje, by znów wspólnie cieszyć się swoją obecnością.

zobacz zdjęcia >>