Konferencja poświęcona obchodom 70 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W dniu 8 marca br. w siedzibie Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Sławomira Zawiślaka, członków Prezydium Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Prezesów Kół.

Reklamy

Konferencja poświęcona została organizowanym przez ŚZŻAK Okręg Zamość – we współpracy z Klubem Batalionowym 3 Bat. Zmech. w Zamościu, Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu oraz Szkołą Podstawową im. AK w Kaczorkach – obchodom 70 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchodom, które jednocześnie  będą hołdem dla wszystkim Żołnierzy Wyklętych.

W trakcie konferencji wyrażono przekonanie, że przesunięty nieco w czasie termin obchodów w/w uroczystości rocznicowych –ze względu na napięty kalendarz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i brak możliwości przyjazdu dnia 14 lutego do Zamościa- właśnie z uwagi na oczekiwany m.in. przez Weteranów uświetniający uroczystości koncert tego znakomitego zespołu jest usprawiedliwiony.

Uroczystości odbędą się 17 marca br. (sobota) w siedzibie Klubu Batalionowego przy ul. J. Piłsudskiego 36 (sala widowiskowa na terenie jednostki wojskowej) w Zamościu. Rozpoczną się o godz. 14.45 i będą składały się z dwóch części.

W pierwszej nastąpi m.in. wprowadzenie pocztów sztandarowych, odegranie Hymnu państwowego, odnowienie Roty Przysięgi AK przez Weteranów Armii Krajowej, oraz przez Młode Pokolenie tj. nowo przyjętych członków naszego Związku. Następnie ks. Kapelan płk Bogusław Romankiewicz będzie przewodniczył Modlitwie za Ojczyznę, w programie jest także występ artystyczny młodzieży z w/w szkół oraz wręczenie odznaczeń państwowych.

Drugą część uroczystości uświetni koncert- zaproszonych przez nasz Związek do Zamościa- Orkiestry i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach  mieszkańców Zamościa i regionu. Wstęp wolny. W trakcie uroczystości zaprezentowana zostanie- przygotowana przez ŚZŻAK Okręg Zamość- wystawa przedstawiająca historię Armii Krajowej także na terenie Inspektoratu Zamość.

Jednocześnie weterani z AK wyrazili radość z faktu, że szkoły na Zamojszczyźnie tak chętnie odpowiadają na zaproszenia do współpracy przy organizacji tego typu uroczystości. Słowa podziękowania tym razem skierowano w szczególności pod adresem Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach.

Członkowie Prezydium Zarządu ŚZŻAK serdecznie dziękują także dowództwu 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, na czele z płk. Piotrem Fajkowskim oraz                        ks. Kapelanowi płk. Bogusławowi Romankiewiczowi i Kierownik Klubu Batalionowego mgr Agnieszce Biernackiej za stałą współpracę i opiekę, jaką roztaczają nad weteranami z AK.

Słowa podziękowania zostały skierowane także pod adresem mediów, które zawsze przekazują relacje z uroczystości patriotycznych. Weterani zwrócili się także z prośbą o poinformowanie opinii publicznej o możliwości przekazania na rzecz ŚZŻAK Okręg Zamość 1 % podatku (w załączeniu pisemna prośba).

 

ŚZŻAK Odział Zamość