Kontrabanda warta 6 milionów w ciężarówce

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa i Nadbużański Oddział Straży Granicznej udaremniły przemyt 415 tys. paczek nielegalnych papierosów.

Reklamy

 

Strażnicy podczas kontoli wjeżdżającego z Białorusi do Polski przez przejście graniczne w Sławatyczach samochodu dostawczego wykryli blisko 415 tys. paczek papierosów, których szacunkowa wartość rynkowa to ok. 6 mln zł..

27-letni kierowca, obywatel Białorusi, do odprawy zgłosił jedynie 10 felg aluminiowych. W kartonach, którymi wypełniony był cały pojazd, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy.

Wartość uszczupleń z tytułu nieopłaconego podatku VAT, podatku akcyzowego i cła oszacowano na ponad 9,5 mln zł. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności, a także wysoka kara grzywny.

Papierosy, przewożony ładunek oraz pojazd zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Sprawę prowadzi Lubelski Urząd Celno – Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Do zdarzenia doszło jeszcze przed zamknięciem przejścia granicznego w Sławatyczach z powodu COVID-19. Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania informacja nie mogła zostać wcześniej upubliczniona.

 

info, fot., wideo: IAS Lublin