KWP: Na Lubelszczyźnie rozpoczynają się ferie

Od najbliższego poniedziałku w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Ważne, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich.

Reklamy

 

Wczoraj w szkołach zabrzmi ostatni dzwonek przed zimowymi feriami.  O tym, na co zwracać uwagę podczas tego wypoczynku mówili  podczas briefingu poświęconemu bezpieczeństwu przedstawiciele policji oraz ITD.


Bezpieczeństwo na drodze

Część dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

 

Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy tego rodzaju wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997 lub 112. Przeprowadzona przez policjantów kontrola może zapobiec tragedii.


Sposób zgłoszenia kontroli autokaru

Telefoniczne zgłoszenie dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. Uzgodnione przez organizatora wycieczki miejsca, w którym ma być przeprowadzona kontrola pojazdu, przewoźnika oraz liczba przewożonych osób. Na terenie miasta Lublina np. wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów: al. Zygmuntowskie – parking przy hali MOSiR i al. Warszawskie – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej.


Lista miejsc kontroli autokarów na terenie woj. lubelskiego

Załącznik do pobrania >>

W ubiegłym roku podczas zimowych ferii policjanci skontrolowali blisko 9400  kierujących, w tym 172  autokary przewożące dzieci na obozy i zimowiska.  W tym czasie doszło do 29 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 3 osoby a 31 zostało rannych.  Dzieci nie były uczestnikami tych wypadków.

 

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:

Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.


Bezpieczeństwo na zimowiskach

Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:

Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy nasze pociechy by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

 

Bezpieczeństwo na stokach

Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny od d 20 zł do 5 tys. zł.


Uwaga na niebezpieczne ślizgawki! 

W ramach działań profilaktycznych  KWP w Lublinie pn. „Kruchość życia” policjanci w  trakcie  spotkań  z dziećmi i młodzieżą będą ostrzegać przed niebezpiecznymi zabawami na zbiornikach.    Dzieci  bardzo często  wybierają  je jako ślizgawki  wodne. Co niestety niesie za sobą duże ryzyko wypadków i utonięć. Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.

Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.

 

źródło i fot. KWP Lublin (R.L.R.)