KWP: Podsumowanie bezpieczeństwa podczas wakacji na Lubelszczyźnie

Pierwszego dnia roku szkolnego lubelska policja podsumowała minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na drogach naszego województwa.

Reklamy

 

Pierwszego dnia roku szkolnego lubelska policja podsumowała minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowaliśmy 3664 zdarzenia drogowe, w roku ubiegłym było ich 4166.  Odnotowaliśmy 291 wypadków, w wyniku których 49 osób poniosło śmierć.

Najliczniejszą grupę ofiar stanowili użytkownicy samochodów osobowych – 22, kolejno piesi – 12 i motocykliści – 9.    Obrażenia w wypadkach odniosło 307 osób.  W analogicznym okresie roku 2017 doszło do 280 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 341 zostało rannych.  

Reklamy

W tym okresie przeprowadziliśmy także blisko 700 kontroli autokarów, w tym na prośbę rodziców i opiekunów blisko  310. W kilku przypadkach kierujący autokarami znajdowali się w po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości.  Co ważne i co należy podkreślić, stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W pierwszych dniach wakacji razem z przedstawicielami WOPR skontrolowaliśmy 34 zbiorniki wodne, głównie jeziora, zalewy i stawy. Do czterech powiatów naszego województwa często odwiedzanych przez turystów – janowskiego, włodawskiego, łęczyńskiego i parczewskiego oddelegowaliśmy na cały ten okres 47 funkcjonariuszy.

W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 6 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich  7.  Co ważne w lipcu i sierpniu w tej statystyce nie było dzieci. Najmłodsza ofiara to 27 latek, który utonął w jeziorze Zagłębocze.

Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, ale z dniem dzisiejszym przed nami nowe zadania.  Od 3 września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

 

źródło i fot. KWP Lublin