Laboratorium narkotyków w zakładzie pogrzebowym – ZDJĘCIA, WIDEO

Policjanci zlikwidowali laboratorium, w którym wytwarzane były duże ilości mefedronu. Przestępcy swoją działalność ukrywali, wykorzystując do tego miejscowy zakład pogrzebowy oraz powiązaną firmę produkującą nagrobki.

Reklamy

Działania kryminalnych z komendy wojewódzkiej w Lublinie zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej doprowadziły do Ostródy w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie znajdowało się laboratorium zajmujące się wytwarzaniem znacznych ilości  mefedronu, który trafiał na teren całego kraju, w tym także na lubelski czarny rynek.

Przestępcy swoją działalność ukrywali wykorzystując do tego działający miejscowy zakład pogrzebowy oraz powiązaną firmę produkującą nagrobki. Na parterze hali znajdowały się nagrobki, natomiast samo laboratorium narkotyków na strychu budynku.

Reklamy

Lubelscy policjanci późnych wieczorem weszli do hali, gdzie zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn. Okazało się, że jednym z nich był poszukiwany listem gończym za napady z użyciem niebezpiecznych narzędzi 44-latek, który ma do odsiadki 6 lat pozbawienia wolności. Drugi – to 26-letni współorganizator procederu.

W laboratorium ujawniono prawie 30 kilogramów gotowego mefedronu, 80 litrów krystalizującego się mefedronu oraz kolejne 120 litrów przygotowanych do krystalizacji.

Ponadto, w pomieszczeniu znajdowało się kilkaset litrów środków chemicznych do produkcji narkotyków. Wstępna policyjna ocena wskazuje na to, że sprawcy byli w stanie wyprodukować w ciągu kilku tygodni nawet kilkaset kilogramów gotowego mefedronu.

Zabezpieczone zostało całe wyposażenie laboratorium: reaktor ciśnieniowy, kanistry, beczki, mieszadła, wentylatory, menzurki, maski przeciwgazowe i różnego rodzaju pojemniki służące do produkcji narkotyków. W czynnościach oględzin brali udział funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Kolejne działania lubelscy kryminalni przeprowadzili wspólnie z policjantami z Ostródy w tamtejszym zakładzie pogrzebowym, gdzie został zatrzymany jeden z pracowników. W czasie akcji miał przygotowane do zażycia narkotyki – tzw. „kreskę” usypaną na smartfonie. W zakładzie ujawniono kolejne narkotyki – 200 gramów mefedronu oraz amfetaminę.

Zatrzymano również innego 25-letniego pracownik zakładu. W wynajmowanym przez niego mieszaniu zabezpieczono konopie indyjskie oraz środki służące do produkcji narkotyków – m.in. pojemniki wypełnione acetonem i maski przeciwgazowe.

Zatrzymani w laboratorium mężczyźni zostali w weekend doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Ostródzie a następnie do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Jego decyzją obaj najbliższe miesiące spędzą w więzieniu. Za wytwarzanie i przetwarzanie znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Dwaj pracownicy zakładu pogrzebowego usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Dalsze czynności będą prowadzone przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej.

(info, wideo i fot. KWP Lublin)


Zobacz też:

Tragiczny wypadek. Golf stanął w płomieniach, wewnątrz znaleziono zwęglone zwłoki – ZDJĘCIA

Tragiczny wypadek. Golf stanął w płomieniach, wewnątrz znaleziono zwęglone zwłoki – ZDJĘCIA