9 grudnia 2023

Listopadowe Święto w Uchaniach i Werbkowicach

UchanieUchanie – Werbkowice

Reklamy

W dniu 11 listopada 2008 r. w Uchaniach zorganizowane zostały uroczyste obchody 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Kiedy myślę Ojczyzna”.

O godz. 9.00 – w miejscowym kościele parafialnym została odprawiona prze ks. kanonika Kazimierza Stelmaszczuka – proboszcza parafii Uchanie uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny z udziałem delegacji z pocztami sztandarowymi, orkiestry dętej oraz władz samorządowych i mieszkańców Gminy Uchanie, Mszę Św. pięknie oprawiła swą muzyką orkiestra dęta z GOK Uchanie.

Reklamy

Poczty sztandarowe wystawili: – ŚZŻAK Koło Rejonowe w Uchaniach – ZKRPibWP Koło Gminne w Uchaniach – Szkoła Podstawowa im, Papieża Jana Pawła II w Uchaniach – Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z/s w Jarosławcu – jednostka OSP w Uchaniach.

O godz. 10.30 – w Miejscu Pamięci Narodowej na Grobie Nieznanego Żołnierza który znajduje się na miejscowym cmentarzu grzebalnym złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów przez następujące delegacje: – władze samorządowe Gminy Uchanie – Pana Leszka Czerwonkę – Starostę Hrubieszowskiego – ŚZŻAK Koło Rejonowe w Uchaniach – ZKRPibWP Koło Gminne w Uchaniach – młodzież reprezentującą Szkołę Podstawową im, Papieża Jana Pawła II w Uchaniach – młodzież reprezentującą Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z/s w Jarosławcu – Klub Seniora „Wrzos” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach Orkiestra dęta odegrała Hymn państwowy, pieśń pt” Wojenko, wojenko” oraz „Marsz I Brygady”. Następnie wszyscy wrócili do Gminnego Ośrodka Kultury gdzie odbył się koncert artystyczny przygotowany przez pracowników GOK w oparciu o zespoły amatorskiego ruchu artystycznego działające przy naszej placówce.

Drugą część obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła orkiestra dęta, która ponownie pięknie odegrała Hymn państwowy, następnie gości i licznie przybyłych mieszkańców Gminy Uchanie powitała Pani Anna Król -Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach, która również poprowadziła całą część artystyczną. Zanim rozpoczęły się występy artystyczne głos zabrał Pan Andrzej Jaroszyński – prezes ŚZŻAK w Uchaniach. W programie artystycznym prezentowali się: – w montażu literacko – muzyczny pn „Kiedy myślę Ojczyzna…” zespół „Staszicowiacy”, – w koncercie współczesnych piosenek żołnierskich pt ” Chabry z poligonu” zespół wokalno – instrumentalny „Nadzieja”, – w koncercie piosenek żołnierskich dziecięca grupa wokalna „Ale Babki”. W tegorocznych obchodach uczestniczyła bardzo duża ilość mieszkańców Gminy, władze samorządowe, nauczyciele i młodzież szkolna. Swą obecnością uświetnił obchody Pan Leszek Czerwonka – Starosta Hrubieszowski.

Była to piękna, podniosła uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 90 lat. Narodowe Święto Niepodległości było radosną okazją do publicznego wyrażenia naszej miłości do Ojczyzny, którą należy ciągle umacniać, by stawała się wartością najpowszechniejszą i najgłębiej zakorzenioną w nas wszystkich.

tekst:
GOK w Uchaniach

zdjęcia >>

***

Werbkowice

Również w Werbkowicach dzień 11 listopada nie przeminął bez echa. O godzinie 9:15 w kościele parafialnym w Werbkowicach rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę odprawiona przez proboszcza miejscowej parafii księdza Mariana Oszusta. Po Mszy Świętej, wszyscy zgromadzeni na liturgii, w pochodzie przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy pomniku uroczystą mowę wygłosił Wójt Gminy Lech Bojko. Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Werbkowicach, Polskiego Stronnictwa Ludowego koło w Werbkowicach, poczty sztandarowe szkół podstawowych z terenu gminy, przedstawicieli Rady Gminy Werbkowice i Wójta, przedstawicieli władz powiatu w osobie Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Barczuka, jak również mieszkańców. Później o godzinie 10.40 wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. 30 Pułku Strzelców Kaniowskich i AK w Hostynnem zaprezentowali montaż słowno-muzyczny (wiersze, pieśni związane ze Świętem Odzyskania Niepodległości). Wszyscy zgromadzeni w GOK w Werbkowicach byli zachwyceni sposobem przygotowania uczniów do występu i ich profesjonalizmem.

tekst:
UG Werbkowice

zdjęcia >>

Hrubieszow 2008-11-18