Lubelscy terytorialsi wspierają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – ZDJĘCIA

W czwartek, na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie odbyła się kolejna w tym roku akcja honorowego krwiodawstwa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Reklamy

Wakacje to czas, gdy brakuje krwi. Regionalne centra alarmują i apelują, by oddawać krew i dzielić się tym cennym darem. Żołnierze WOT bez względu na porę roku, regularnie odwiedzają punkty poboru krwi, organizują zbiórki w swoich jednostkach i zachęcają innych do włączania się w akcje HDK. Dzielenie się krwią jest jednym z ważniejszych zadań terytorialsów i bardzo ważnym aspektem działań przeciwkryzysowych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jedną z ostatnich zbiórek krwi przeprowadzono w czwartek, 15 lipca br. na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie. W przygotowanym przez pracowników RCKiK Lublin punkcie stacjonarnym w koszarach stawiło się 22 żołnierzy z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty. W sumie udało się zebrać blisko 9 litrów krwi, które zasilą lokalną stację krwiodawstwa.

Reklamy

Jeden z uczestników zbiórki st. szer. Sylwester Pietrynko z 213 kompanii lekkiej piechoty powiedział – Pierwszy raz oddałem krew podczas służby zasadniczej 26 lat temu i od tamtej pory regularnie oddaję krew. Uważam, że każdy powinien pomagać i namawiam do tego moich kolegów, to niewiele kosztuje, a można realnie pomóc innym. Z kolei st. szer. Marcin Żytomski z 213 klp dodaje – Zacząłem oddawać krew, gdy wstąpiłem do WOT, namówili mnie koledzy. Wiem, że krew jest bardzo potrzebna, nie można jej kupić, ale można ją przekazać w darze potrzebującym.

Aktualnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT zarejestrowanych jest ponad 750 krwiodawców, a ponad 400 z nich oddaje krew regularnie. W ubiegłym roku, lubelscy terytorialsi oddali w sumie ponad 1040 litrów krwi. Od początku działalności 2 LBOT to już ponad 2,5 tys. litrów krwi.

­

(info i fot. 2LBOT)


Zobacz też:

Ślubowanie rekordowo dużej liczby nowo przyjętych funkcjonariuszy NOSG – ZDJĘCIA

Ślubowanie rekordowo dużej liczby nowo przyjętych funkcjonariuszy NOSG – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie