Lubelskie drugą Skandynawią

Czy nowoczesność i postęp technologiczny może współgrać z naturą i czystym środowiskiem? Doświadczenia Finów i Szwedów pokazują, że to dobry duet. Co więcej? Można jeszcze na tym zaoszczędzić i zagwarantować mieszkańcom tych nieskażonych terenów wygodę. Także mieszkańcom Lubelszczyzny, która ma potencjał, by stać się drugą Skandynawią.

Reklamy


– Lubelskie pod względem czystości środowiska, w tym jakości wód i czystego powietrza jest perełką nie tylko na mapie Polski, ale także Europy. Ale to nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na nowoczesność. Wręcz przeciwnie – mądre, efektywne i sprawdzone technologie, to dla nas wyzwanie. Chętnie je promujemy i wspieramy. Dla dobra mieszkańców Zamojszczyzny i całego województwa lubelskiego – mówi Arkadiusz Bratkowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Właśnie takim technologiom poświęcona będzie Międzynarodowa Konferencja „Nowoczesne technologie oczyszczania ścieków i ochrona wód na przykładzie doświadczeń Skandynawii. Wykorzystanie systemów IN DRÄN i LPS”. 

Reklamy

Organizuje ją 29 czerwca w Hotelu „Koronny” w Zamościu Arkadiusz Bratkowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Grupa KMS z Zamościa.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele FANN VA-Teknik AB, specjalizującej się w nowoczesnych i zarazem w pełni ekologicznych systemów oczyszczania ścieków. 

W programie także prezentacja fińskiej firmy SKT, lidera systemów kanalizacji niskociśnieniowych. Skandynawowie opowiedzą o najnowocześniejszych modelach biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, które opierają się na perfekcyjnych – i sprawdzonych w Skandynawii – rozwiązaniach oraz na innowacyjnej technologii. Opierają się na innowacyjnej technologii, wykorzystującej tzw. moduł IN-DRÄN. To dzięki niemu systemy okazują się nie tylko bezpieczne, ekologiczne, ale również i ekonomiczne.

O polityce ekologicznej Lubelszczyzny, otwartej na technologie skandynawskie opowiedzą: Arkadiusz Bratkowski oraz Sławomir Struski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Możliwości pozyskania środków na inwestycje ekologiczne zaprezentuje Wojciech Piekarczyk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Lublinie.

W konferencji wezmą udział samorządowcy z Lubelszczyzny.