Lubelskie obchody święta Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada święto Wojska Polskiego i rocznica bitwy warszawskiej 1920 r. W Lublinie główne uroczystości odbyły się na Pl. Litewskim.

Reklamy

 

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

W Lublinie święto rozpoczęło się mszą w Kościele Garnizonowym w przy Al. Racławickich, skąd o godz. 10 zaczął się przemarsz na plac Litewski, gdzie odbyły się główne uroczystości.. Mieszkańcy Lublina mieli także możliwość zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje min. Wielonarodowa Brygada, Żandarmeria Wojskowa oraz grupy rekonstrukcji historycznej.

Reklamy

W głównych uroczystościach w Lublinie uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa, miasta oraz przedstawicie służb mundurowych. Garnizon lubelskiej Policji reprezentował nadinsp. Dariusz Działo Lubelski Komendant Wojewódzki Policji.


 

źródło i fot. KWP Lulbin