Lubelskie: Podsumowanie akcji wymierzonej przeciwko nietrzeźwym kierowcom

79 kierujących, którzy prowadzili swój pojazd pod wpływem alkoholu, 22 zatrzymane prawa jazdy, 7 osób, które kierowały mimo orzeczonego zakazu sądowego to wyniki policyjnej akcji „Alkohol i narkotyki”, przeprowadzonej na terenie naszego województwa.

Reklamy

Akcja została przeprowadzona w sobotę i trwała całą dobę. Do działań zostało zaangażowanych 165 policjantów oraz funkcjonariusze innych służb. Mundurowi w 266 punktach kontrolnych sprawdzali trzeźwość kierujących, zatrzymując możliwie największą liczbę przejeżdżających pojazdów. Dzięki urządzeniom Alco-blow, za pomocą których policjant może sprawdzić czy w aucie znajduje się osoba nietrzeźwa już po włożeniu tego urządzenia do wnętrza samochodu, czas kontroli był ograniczany do minimum.
 
W czasie trwania akcji, policjanci przebadali na zawartość alkoholu łącznie 3547 kierujących. Wśród nich, znalazło się 79 osób, które zdecydowały się kierować pojazdem pod działaniem alkoholu. Aż 62 kierujących miało w organizmie ponad pół promila alkoholu. Jednym z nich był mieszkaniec Żyrzyna, którego zatrzymali puławscy policjanci. Mężczyzna jechał rowerem mając blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
 
Policjanci w trakcie działań zatrzymali 22 pijanym kierującym prawa jazdy. Niektórzy z nich mieli dokumenty ze wszystkimi kategoriami. Ponadto podczas kontroli wpadło 7 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę mimo orzeczonego zakazu sądowego. Kierujący wobec których były podejrzenia o jazdę pod wpływem narkotyków byli badani za pomocą narkotesterów. Funkcjonariusze przebadali łącznie 13 osób.
 
Mundurowi nie ograniczali się tylko do badania stanu trzeźwości. Między innymi aż 46 kierujących i 6 pasażerów zostało ukaranych mandatami za podróżowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 
Ubiegłoroczne statystki dotyczące wypadków na drogach lubelszczyzny, spowodowanych przez pijanych kierowców są zatrważające. Na 1797 wypadków drogowych do których doszło w 2011 roku, w 240 sprawcami były osoby pod działaniem alkoholu co daje wskaźnik ponad 13 % ogólnej liczby tych zdarzeń.
 
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku w takim stanie grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.
 
 
Źródło: KWP Lublin (AA)