11 października 2024

Lublin: Dyskutowali o problemach rozwoju energetyki na Lubelszczyźnie

„Problemy rozwoju energetyki na Lubelszczyźnie” były przedmiotem konferencji zorganizowanej z inicjatywy prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W konferencji, która odbyła się 7 grudnia br. w Lublinie, uczestniczyło ponad 250 osób, głównie przedstawicieli samorządów, świata nauki i biznesu.

Reklamy

– Celem Unii Europejskiej jest stworzenie jednego wspólnego rynku, czyli Europy połączonej wspólnymi przesyłami gazowymi, elektroenergetycznymi, tak aby w przypadku kryzysu nawzajem sobie pomagać – mówiła w wystąpieniu otwierającym prof. Lena Kolarska-Bobińska. Zdaniem Europosłanki powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by na Lubelszczyźnie stworzyć warunki sprzyjające powstawaniu nowych projektów, szczególnie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Tym czasem nasz region jest „białą plamą” na mapie inwestycyjnej Polski. Gdzie tkwi problem?

Nad tym zagadnieniem dyskutowali zgromadzeni na piątkowej konferencji paneliści: Marek Woszczyk, Prezes URE, Grzegorz Dolecki, Wiceprezes PGE Dystrybucja S.A., prof. Piotr Kacejko, Rektor Politechniki Lubelskiej, Mieczysław Koch, Wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, Lilla Stefanek, Burmistrz Poniatowej, Tomasz Adamczyk, Dyrektor Oddziału Terenowego URE w Lublinie oraz uczestnicy spotkania.

Reklamy

Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki raportu pt. „Bariery rozwoju generacji małoskalowej”, które przedstawił Tomasz Adamczyk, Dyrektor Oddziału Terenowego URE w Lublinie. Raport został przygotowany w oparciu o badania ankietowe skierowane do podmiotów, które zrealizowały, realizują bądź zamierzają realizować na Lubelszczyźnie inwestycje w źródła generacji małoskalowej. Jak wynika z raportu największymi problemami są m.in. brak terenów przeznaczonych pod lokalizację źródeł generacji małoskalowej, brak technicznych i/lub ekonomicznych warunków przyłączenia czy nakładanie na przyłączanego wytwórcę obowiązków związanych z rozbudową (przebudową) sieci oraz budową i eksploatacją przyłącza. Uczestnicy konferencji, w pełni potwierdzili wynikające z raportu problemy. Wielu z nich, pytało prelegentów: Czy nie lepiej za tą samą kwotę wybudować 500 biogazownii, niż jeden blok energetyczny w Kozienicach?, Czy którakolwiek z gmin w najbliższym czasie zmieni plan zagospodarowania przestrzennego, by można było przyłączyć farmy fotowoltaiczne? Uczestnicy zabierali też głos, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, zwracając szczególnie uwagę na brak strategii rozwoju OZE w Polsce, czy też nieprzystosowanie polskiej sieci dystrybucyjnej do odbioru energii dużoskalowej.

– Pierwszy raz spotkały się wszystkie strony konfliktu – podkreślała prof. Kolarska-Bobińska, dodając, że takich spotkań powinno być znacznie więcej, ponieważ ułatwią one w przyszłości proces inwestycyjny. Europosłanka podkreśliła potrzebę większej przejrzystości procedury oraz łatwiejszego dostępu do informacji dla zainteresowanych podmiotów. Prof. Lena Kolarska-Bobińska wyraziła również swoją chęć dalszego wspierania inwestycji w zakresie OZE na Lubelszczyźnie oraz podejmowania interwencji w tym zakresie.

Reklamy

Konferencja była kolejną inicjatywą prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej podejmowaną w celu ułatwienia przyłączania małych inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej oraz rozwoju energetyki na Lubelszczyźnie. W lipcu br. Europosłanka zwróciła się do Prezesa Zarządu PGE Dystrybucja S.A. z prośbą o przeanalizowanie sytuacji oraz zmianę stanowiska wobec przyłączeń OZE w naszym regionie. Następnie w listopadzie br. spotkała się z Prezesem URE, który posiada kompetencje rozstrzygania sporów w zakresie odmowy przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Rezultatem tego spotkania była m.in. piątkowa konferencja.


Info i foto: Biuro Poselskie prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej