Mamo, tato! Potrzebuję pieniedzy! Na szczęście nie dali się oszukać

W ciągu kilku godzin 11 mieszkańców Biłgoraja o mały włos nie padło ofiarami oszustów. Dzięki swej czujności i zdrowemu rozsądkowi nie dali sie nabrać fałszywym „wnuczkom”. Oszustów poszukują teraz policjanci, którzy apelują o wzmożoną ostrożność w przypadku telefonów od rzekomych krewnych proszących o pożyczkę pieniędzy.

Reklamy

 

W ciągu zaledwie kilku godzin, 11 mieszkańców Biłgoraja dzięki swej czujności nie padło ofiarami oszustów usiłujących wyłudzić od nich pieniądze metodą „na wnuczka”. Osoby podające się za synów bądź córki pokrzywdzonych, telefonowały do swych „rodziców” Tworząc zamieszanie z płaczem prosili o pilną pożyczkę  pieniędzy. Tłumaczyli to tym, że  spowodowali poważny wypadek i mogą zostać zatrzymani przez policję.

Naciągacze telefonując na aparaty stacjonarne próbowali dotychczas wyłudzić kwoty od 10 do nawet 100 tys. złotych. Żadnemu z oszustów na szczęście nie udało się okraść swej ofiary. Słysząc nieznajomy głos w słuchawce, żaden z mieszkańców Biłgoraja nie dał się nabrać. W krótkich odstępach czasu, pokrzywdzeni zgłaszali się na policję, informując że ktoś próbował ich oszukać. W większości były to osoby starsze. Policjanci apelują o czujność w przypadku podejrzanych telefonów i szybki kontakt z Policją.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Tylko szybka reakcja po budzącym podejrzenie telefonie i współpraca z Policją pomoże zdemaskować i  zatrzymać naciągaczy, a  tym samym zapobiegając  kolejnym oszustwom.Pamiętaj:

– nie działaj pochopnie pod presja czasu

– po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

– jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

– Policja nigdy nie dzwoni i nie prosi o przekazanie pieniędzy!

 

 

źródło: KPP Biłgoraj, KGP