28 września 2023

Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie (WIDEO)

Tegoroczny Marsz wyruszy z Placu Litewskiego 1 marca 2022 roku o godzinie 17:30. Po przejściu na Plac Zamkowy uczestnicy Marszu odśpiewają hymn narodowy.

Reklamy

Następnie zostaną wygłoszone krótkie przemówienia okolicznościowe. Głos zabiorą m.in. kombatanci NSZ i AK. Po przemówieniach odczytany zostanie Apel Pamięci, zostaną złożone wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem Zaporczyków. Całość zakończymy Modlitwą NSZ, która była odmawiana w oddziałach partyzanckich w czasie wojny i po jej zakończeniu.

W marszu co roku biorą udział mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy na święto państwowe 1 marca zjeżdżają się do Lublina z całego województwa. Marsz jest inicjatywą społeczną i organizowaną oddolnie. Organizatorem Marszu jest Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w którego skład wchodzą organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Lubelszczyzny.

Reklamy

Zapraszamy do uczestnictwa w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie i prosimy o wspieranie jego organizacji poprzez promowanie informacji o nim oraz o przekazywanie informacji o zbiórce na koszty organizacyjne Marszu: https://zrzutka.pl/przywracamy-pamiec

Dzięki zbiórce organizatorzy chcą społecznie sfinansować konieczne koszty organizacyjne.

Reklamy

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2010 roku z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Społeczno-Kombatanckiego Stowarzyszenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – najważniejszych niepodległościowych organizacji kombatanckich w Polsce.

­

­

(info, wideo, grafika: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego)


Zobacz też:

Hrubieszowscy leśnicy oddali hołd Armii Krajowej (ZDJĘCIA)

Hrubieszowscy leśnicy oddali hołd Armii Krajowej (ZDJĘCIA)


LubieHrubie na YouTube