Mircze: Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa coraz bliżej

W gminie Mircze po stronie polskiej i w Rejonie Iwanicze na Ukrainie trwają przygotowania do Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv 2012.

Reklamy

W tym roku cykl koncertów, zabaw, pokazów i innych atrakcji odbędzie się wcześniej niż zwykle, bo już w niedzielę 24 czerwca i będzie wpisany na listę imprez towarzyszących Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. 

Dni dobrosąsiedztwa będą nawiązywać do EURO 2012 nie tylko datą, ale również elementami programu, w którym są m.in. mecze polskich i ukraińskich samorządowców w Kryłowie i drużyn młodzieżowych w Kreczivie, a także pokazy sztuczek i trików piłkarskich. W polskiej reprezentacji wystąpi m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając, który w przeszłości był zawodnikiem klubów piłkarskich „Huragan” Stefankowice i „Unia” Hrubieszów. – Wśród zawodników będą także inne ważne postaci, ale nazwisk na razie nie chcemy ujawniać. Patronat nad tym meczem objęła minister sportu Joanna Mucha – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Wójt Gminy Mircze Lech Szopiński. 

Reklamy

Zgodnie z tradycją na czas dni dobrosąsiedztwa saperzy zbudują na Bugu tymczasowy most pontonowy, który wraz z mobilnym przejściem granicznym, otworzą przedstawiciele władz Polski i Ukrainy. W oficjalnej części imprezy duchowni trzech obrządków: katolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego, w tym roku po stronie ukraińskiej, odmówią modlitwę ekumeniczną. 

Muzyczną gwiazdą tegorocznych dni dobrosąsiedztwa będzie zespół „Kombii”. Zanim jednak Grzegorz Skawiński i jego koledzy pojawią się na scenie, publiczność będą bawić: ukraińsko-polska grupa folkowa „Horpyna”, polskie i ukraińskie zespoły folklorystyczne, a także Lubelska Federacja Bardów i Kabaret „Swierszczychrząszcz” z Lublina. 

Ponadto uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć pokazy jazdy konnej i sztuk walk jeźdźców konnych, rzemiosła, obrzędów i życia Gotów, a także motocyklistów i archeologii eksperymentalnej w wykonaniu Marka Poznańskiego. Dla smakoszy jak zwykle będą przygotowane tradycyjne potrawy z terenów pogranicza.

Od tego roku organizatorzy Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa będą też wręczać specjalne statuetki „Kangura Kryłowskiego”, przyznawane przez kapitułę tym osobom, które wspierają budowanie mostów przyjaźni i współpracy oraz pomagają w organizacji imprezy. – Chcemy, żeby kangur był symbolem zarówno dni dobrosąsiedztwa, jak i pokonywania barier, związanych z życiem na terenach przygranicznych – mówi Lech Szopiński. W tym roku statuetki otrzymają cztery osoby, po dwóch przedstawicieli Polski i Ukrainy. 

Do udziału w tegorocznej imprezie zapraszają: wójt Gminy Mircze, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, wojewoda i marszałek województwa lubelskiego, starosta hrubieszowski, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie i Izba Celna w Białej Podlaskiej, a także Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu oraz Towarzystwo Przyjaciół Kryłowa i Okolic. 

Patronami medialnymi wydarzenia są: Informacyjna Agencja Samorządowa, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, lubiehrubie, Kronika Tygodnia i Tygodnik Zamojski. 


Źródło: ias24.eu