Mircze: „Kangury Kryłowskie” za pokonywanie barier

„Kangury Kryłowskie” tak będą się nazywać specjalne statuetki, które od tego roku zamierzają przyznawać organizatorzy Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv.

Reklamy

Podczas tegorocznej imprezy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 czerwca, takie wyróżnienie otrzymają cztery osoby, po dwie z Polski i Ukrainy.

Co roku będzie je przyznawać kapituła, która w ten sposób będzie doceniać osoby, wspierające zarówno organizację dni dobrosąsiedztwa, jak i przełamywanie barier oraz rozwijanie współpracy między obydwoma narodami. 

Reklamy

Wójt gminy Mircze Lech Szopiński tłumaczy, że wybór kangura na symbol pokonywania różnych trudności w kontaktach mieszkańców terenów przygranicznych po obydwu stronach Bugu, nie jest przypadkowy.

Co roku we wspólnych koncertach, zabawach i pokazach na polsko-ukraińskiej granicy gromadzą się tłumy widzów. 

Zgodnie z tradycją, również w tym roku, na czas dni dobrosąsiedztwa saperzy zbudują na Bugu tymczasowy most pontonowy, a w oficjalnej części imprezy duchowni trzech obrządków: katolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego, odmówią modlitwę ekumeniczną. 

Wśród artystów, którzy wystąpią w tym roku będą m.in.: ukraińsko-polska grupa folkowa „Horpyna”, polskie i ukraińskie zespoły folklorystyczne, a także Lubelska Federacja Bardów i Kabaret „Świerszczychrząszcz” z Lublina, a gwiazdą imprezy będzie zespół Kombii”. Ponadto uczestnicy tegorocznych dni dobrosąsiedztwa będą mogli obejrzeć pokazy jazdy konnej i sztuk walk jeźdźców konnych, rzemiosła, obrzędów i życia Gotów, a także motocyklistów i archeologii eksperymentalnej. 

Wśród atrakcji będą też elementy piłkarskie, związane z Mistrzostwami Europy, których gospodarzami są Polska i Ukraina.