25 kwietnia 2024

Mircze: Lokalne porozumienie w sprawie śmieci

Osiem gmin powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego chce wspólnie zajmować się zagospodarowaniem odpadów komunalnych.

We wtorek 7 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli zainteresowanych samorządów, które zamierzają utworzyć konsorcjum, a potem powołać spółkę. Inicjatorką wspólnego przedsięwzięcia jest Gmina Mircze.

Na razie odbiorem i wywozem śmieci zajmują się firmy komunalne, ale zgodnie z nową ustawą śmieciową od 1 lipca nie będą mogły tego robić, ponieważ ma się to odbywać na zasadach wolnorynkowych. Żeby jednak ratować spółki komunalne, które musiałyby zwalniać pracowników i pozbywać się specjalistycznego sprzętu, gminy Dołhobyczów, Lubycza Królewska, Mircze, Telatyn, Tyszowce i Ulhówek, chcą utworzyć konsorcjum i powołać spółkę, która mogłąby startować w przetargach na zagospodarowanie odpadów. Drugi ważny argument za powołaniem takiej spółki dotyczy opłat. – W niektórych gminach w Polsce zdarza się, że stawki zaproponowane przez firmy komercyjne są nawet dwukrotnie wyższe od opłat śmieciowych, które na rzecz gminy mają płacić mieszkańcy. Liczymy na to, że nasza spółka będzie w stanie odbierać odpady za pieniądze porównywalne do opłat śmieciowych – przekonuje zastępca wójta gminy Mircze Sławomir Marciniuk. 

Utworzenie takiej spółki nie byłoby zbyt kosztowne, ponieważ samorządy mogłyby wnieść do niej w formie aportu sprzęt i bazę istniejących zakładów komunalnych, a te które takich firm nie mają, wkład finansowy, uzależniony od liczby mieszkańców. Główna baza transportowa nowej firmy miałaby się znajdować w Telatynie, który jest położony w połowie drogi między gminami, zainteresowanymi wspólnym przedsięwzięciem. W nowej ustawie jest bowiem przepis, który mówi o tym, że odległość do najdalej wysuniętej miejscowości, skąd mają być odbierane śmieci, nie może być większy niż 60 kilometrów.

Autorzy projektu są zdeterminowani, by utworzyć konsorcjum, choć przyznają, że to pomysł nowatorski, jeśli nie jedyny w skali kraju. Wierzą jednak, że spółkę uda się powołać w najbliższych tygodniach, tak by przed 1 lipca mogła wystartować w przetargach na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zanim to nastąpić decyzje o przystąpieniu do wspólnego projektu muszą podjąć rady poszczególnych gmin, które mają to zrobić jeszcze w tym miesiącu. 

Na razie do konsorcjum chce należeć osiem samorządów, ale inicjatywa jest cały czas otwarta. W przyszłości śmieci z gmin-udziałowców spółki, będą trafiać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który dzięki wsparciu Unii Europejskiej, powstanie w Łaskowie w gminie Mircze.


Źródło: ias24.eu