Mircze: O Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa 2013

Trwają przygotowania do tegorocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów-Krecziw. O szczegółach przygotowań przedstawiciele polskich i ukraińskich samorządów dyskutowali podczas spotkania, które odbyło się w Łucku.

Reklamy

Po rocznej przerwie, spowodowanej EURO 2012, cykl imprez po obydwu stronach granicy ponownie jest planowany na sierpień. W porównaniu z poprzednimi edycjami, w tym roku polsko-ukraiński, tymczasowy most graniczny między Kryłowem a ukraińskim Krecziwem będzie czynny dwa dni 10 i 11 sierpnia.

Tegoroczne dni dobrosąsiedztwa będą się odbywać w szczególnych okolicznościach. – Mija 70 rocznica tragedii wołyńskiej, o której trzeba pamiętać, Ukraina wciąż aspiruje do grona krajów stowarzyszonych z Unią Europejską, a nasza impreza jest organizowana po raz piąty, więc będzie obchodzić mały jubileusz – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Mircze Lech Szopiński. Jednym z elementów tegorocznych spotkań będą konferencje, poświęcone ekumenizmowi i rozwojowi terenów przygranicznych. Pierwsza odbędzie się prawdopodobnie po stronie ukraińskiej, natomiast druga w Polsce. – Oprócz polskich i ukraińskich naukowców i samorządowców, do udziału w dyskusji chcemy zaprosić decydentów z obydwu krajów, w tym polskich europrlamentarzystów, by pokazać im, że przełamywanie barier między naszymi narodami jest nie tylko potrzebne, ale i możliwe, czego dowodem jest już prawie 5-letnia historia Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa – dodaje Lech Szopiński.

Dokładna lista gości na razie nie jest znana, bo rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają. Wiadomo natomiast, że jedną z gwiazd imprez po polskiej stronie będzie zespół „Ich Troje”. Organizatorzy EDD w Kryłowie przyznają, że chociaż grupa ta lata świetności ma już za sobą, to jednak grono jej fanów wciąż jest bardzo duże, a na jej wyborze zaważył m.in. udział „Ich Troje” w festiwalu Eurowizji, gdzie zaśpiewali piosenkę pod wymownym tytułem „Żadnych granic”.

O koordynacji koncertów, prezentacji, konferencji i innych wydarzeń podczas dni dobrosąsiedztwa rozmawiali uczestnicy spotkania w Łucku.

Obradom przewodniczył zastępca gubernatora Wołyńskiej Państwowej Administracji Obwodowej w Łucku Edward Stoew, któremu towarzyszyli konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Iwan Hrycak i przewodnicząca Iwaniczewskiej Rejonowej Administracji Państwowej Lidia Tomaszewska.

Polską stronę reprezentowali m.in.: pomysłodawca EDD i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza ksiądz mitrat Stefan Batruch, wójt gminy Mircze Lech Szopiński i kierownik referatu promocji Jolanta Stolarczyk, a także starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa oraz wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik. 

Kolejne rozmowy w sprawie organizacji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, w których stale uczestniczą również przedstawiciele straży granicznej i służby celnej, odbędzie się pod koniec czerwca. 


źródło: ias24.eu
(fot. UG Mircze)