Mircze: „Odjazdowa” akcja biblioteki

Nietypowy sposób na obchody Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza mają pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu, którzy zapraszają do wspólnego świętowania… na rowerach, rolkach albo wrotkach. To część ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Odjazdowy bibliotekarz”, realizowanej przez Sekcję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi we współpracy z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen.

Reklamy

Jej celem jest integracja środowiska bibliotekarskiego, promowanie bibliotek i czytelnictwa, propagowanie roweru jako środka lokomocji i formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz walka ze stereotypem bibliotekarza. – Nie chcemy być postrzegani jako ludzie pracujący wyłącznie między regałami lub za biurkiem. Dlatego wychodzimy na zewnątrz do naszych obecnych i potencjalnych czytelników, by otworzyć się na środowisko lokalne – tłumaczy Damian Otkała z mireckiej książnicy.

W przeciwieństwie do akcji, które są organizowane w innych miejscowościach, w Mirczu oprócz rowerzystów, mogą wziąć w niej udział także osoby jeżdżące na rolkach czy wrotkach. Rajd odbędzie się 8 maja, a rozpocznie się w południe przed urzędem gminy. Stąd uczestnicy wyprawy wyruszą w kierunku biblioteki, wjadą na ścieżkę rowerową i pojadą w rejon osiedla POM. 

Po powrocie do biblioteki na rowerzystów, rolkarzy i wrotkarzy będą czekać kolejne atrakcje. – Planujemy m.in. występ chóru dziecięcego, konkurs wiedzy o Januszu Korczaku i ognisko, na które uczestnicy obchodów powinni zabrać własne zestawy piknikowe – dodaje Damian Otkała. Ciekawe zadanie czeka także najmłodszych, którzy otrzymają kolorową kredę i będą zamieniać parking przy bibliotece w… kolorową, kwitnącą łąkę. Podczas obchodów mireccy bibliotekarze organizują też akcję „uwalniania książek”, czyli każdy będzie mógł przynieść swoją książkę i wymienić ją na inną, przyniesioną przez innego czytelnika. 

W rajdzie i imprezach towarzyszących może wziąć każdy. Wystarczy dobry humor i sprawny rower, wrotki albo rolki. Organizatorzy proszą jedynie, by w miarę możliwości uwzględnić w ubiorze elementy w kolorze pomarańczowym, nawiązującym do logo akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. – Przez strój i okrzyki, które będziemy wznosić podczas rajdu chcemy zwrócić uwagę, że nasza biblioteka jest aktywna w mireckim środowisku, chce to środowisko animować, jemu służyć i odpowiadać na jego potrzeby – mówi Damian Otkała. 

Udział w wyprawie już zapowiedziała m.in. około 30-osobowa grupa mireckich gimnazjalistów. Zainteresowani tą propozycją nie muszą się wcześniej zapisywać, wystarczy przyjść 8 maja pod Urząd Gminy w Mirczu. 


Źródło: ias24.eu