Mircze: Odjazdowy Bibliotekarz

10 maja 2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu wspólnie z uczniami Gimnazjum im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu świętowała Tydzień Bibliotek oraz Dzień Bibliotekarza w nietypowy sposób, bo na rowerze.

Reklamy

Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji „Odjazdowego Bibliotekarza” , za którą odpowiedzialna jest Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w Łodzi w 2010 roku przy współpracy z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen. Inicjatywa miała na celu propagowanie roweru jako środka lokomocji oraz sposobu na aktywny wypoczynek, a także promocję biblioteki i walkę ze stereotypowym postrzeganiem zawodu bibliotekarza.

Rajd rozpoczął się o godzinie 12:00 pod budynkiem Urzędu Gminy w Mirczu, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali naklejki na rowery i ubrania z logo akcji, a także ulotki informacyjne o bibliotece, które rozdawali w trakcie rajdu. Po zakończeniu spraw organizacyjnych ponad 20 rowerów ruszyło do akcji. Pomarańczowo-żółta grupa przejechała ul. Kryłowską w stronę biblioteki, gdzie wjechawszy na ścieżkę rowerową, pojawiła się także na ul. Ogrodowej, Kościelnej i Hrubieszowskiej.

Po powrocie pod bibliotekę, wszyscy wzięli udział we wspólnym grillu. Chętni mogli wziąć udział w małej grze terenowej poświęconej  Januszowi Korczakowi. Pięcioro najlepszych uczestników konkursu otrzymało nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwa Nisza i Kojro.  Parking przy bibliotece zamienił się kolorowymi malunkami. Na zakończenie wystąpił dziecięcy zespół „Smile” z Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu. Całej imprezie towarzyszyła akcja bookcrossingu oraz wystawa z okazji Roku Janusza Korczaka.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom naszego rajdu oraz Dyrektorowi i nauczycielom Gimnazjum w Mirczu za aktywne włączenie się w rowerową inicjatywę Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu.

 

Info i foto: GBP w Mirczu