Mircze: Przetarg na modernizację ZZO w Łaskowie – największą inwestycję w gminie

Władze Gminy Mircze rozpoczynają realizację jednej z największych inwestycji w historii gminy. Właśnie ogłosiły przetarg na modernizację Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Łaskowie, która będzie współfinansowana z funduszy unijnych.

Reklamy

Wprawdzie formalnie projekt dotyczy modernizacji, ale w rzeczywistości zakład zostanie wybudowany od podstaw. Część obecnej infrastruktury będzie nadal wykorzystywana, a po zakończeniu inwestycji ZZO w Łaskowie będzie mógł obsługiwać południowo-wschodnią część województwa, czyli tak zwany region hrubieszowsko-tomaszowsko-biłgorajski. W wojewódzkim planie gospodarki odpadami, ZZO w Łaskowie został ujęty jako tak zwana instalacja regionalna.

Na razie udział w przedsięwzięciu, oprócz Mircza, deklarują samorządy Dołhobyczowa i Werbkowic, ale kolejne gminy wciąż mogą się przyłączyć do tej inicjatywy.

Samorządy pokryją tylko około 25 procent kosztów, reszta będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Inwestycja ma być realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oferty firm, które chcą się tym zająć są przyjmowane do 19 października, a wszystkie prace mają potrwać do końca września 2014 roku. 

Będzie to najpoważniejsze zadanie w historii gminy. Do tej pory największa była budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Mirczu, ale jej wartość była około trzech razy mniejsza od tej w Łaskowie.

Wciąż aktualny jest też pomysł, by obok działki, na której ma powstać zakład zagospodarowania, wybudować biogazownię, a uzyskiwane z niej ciepło wykorzystywać w suszarni warzyw, zbóż czy rzepaku. Rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwają.


Źródło: ias24.eu