Mircze: Radni o przedszkolakach i bezpieczeństwie

W najbliższy poniedziałek 1 października w gminie Mircze rozpoczną działalność trzy punkty przedszkolne, współfinansowane przez Unię Europejską. Podczas sesji w piątek 28 września radni przyjęli uchwały, zatwierdzające utworzenie takich punktów w Mirczu, Kryłowie i Wiszniowie.

Reklamy

Dzięki temu rodzice dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą mieć do dyspozycji w sumie 126 miejsc. Punkty będą działać przy Samorządowych Zespołach Szkół w Mirczu i Kryłowie oraz Szkole Podstawowej w Wiszniowie. W ostatnich tygodniach samorząd przystosował pomieszczenia do potrzeb maluchów oraz wyposażył je w niezbędne meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Środki na ten cel pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu gminy.

Dzieci będą przebywać w nowych punktach od poniedziałku do piątku przez pięć godzin dziennie. Oprócz zajęć z podstawy programowej, będą się uczyć języka angielskiego i rytmiki oraz korzystać z pomocy logopedycznej i ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej. W ramach projektu, który będzie realizowany do końca lipca 2014 roku, będą też organizowane wycieczki edukacyjne, maluchy będą mieć zapewnione wyżywienie, a część z nich również transport.

Ponadto Rada Gminy przyjęła uchwałę o dofinansowaniu zakupu średniego samochodu pożarniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi. Oprócz samorządu gminnego, środki na ten cel mają pochodzić także z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz samej jednostki w Starej Wsi. Obecnie miejscowi strażacy mają do dyspozycji tylko lekki samochód pożarniczo-gaśniczy. 

Podczas piątkowej sesji radni zgodzili się też na udzielenie pomocy finansowej samorządowi województwa lubelskiego na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej 844 między Mirczem a Modryniem, prowadzącej do drogi powiatowej Mircze – Miętkie. – Gmina już przygotowała dokumentacje techniczną tej inwestycji, a po dzisiejszej decyzji radnych przekaże jeszcze prawie 80 tysięcy złotych na realizację robót – mówi wójt Lech Szopiński i ma nadzieję, że władze wojewódzkie zgodzą się na wyłożenie własnych środków oraz wykonanie prac jeszcze w tym roku.


Źródło: ias24.eu