Mircze: „Uchwały śmieciowe” przyjęte

Mieszkańcy Mircza będą płacić za odbiór odpadów segregowanych 5 złotych miesięcznie od osoby, a za śmieci niesegregowane zapłacą 10 złotych od osoby. Takie stawki radni przyjęli podczas ostatniej sesji w „starym roku” 31 grudnia.

Reklamy

Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami ustawy o utrzymaniu porządku i czystości za podstawę naliczania „opłat śmieciowych” przyjęto liczbę osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym. – Znamy propozycje zmian, nad którymi pracuje Sejm, ale do końca nie wiadomo jaki będzie ostateczny kształt znowelizowanej ustawy. Jeśli da nam możliwość zastosowania rozwiązań, które będą bardziej korzystne dla mieszkańców, wtedy rozważymy taką ewentualność – zapowiada wójt Gminy Mircze Lech Szopiński.

Radni postanowili też, że na nowych zasadach będą odbierane śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, czyli na przykład sklepów czy instytucji publicznych. W takich przypadkach „opłata śmieciowa” będzie naliczana od liczby pojemników, z których będą korzystać właściciele takich nieruchomości. 

Na razie śmieci z terenu gminy Mircze trafiają na miejscowe wysypisko w Łaskowie. Docelowo powstanie w tym rejonie nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów, którego budowa powinna się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Za kilka dni gmina chce podpisać umowę z firmą, która ma zaprojektować i wybudować taki obiekt. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, która będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, pełna dokumentacja ZZO powinna być gotowa w połowie tego roku, a samo uruchomienie zakładu jest planowane na koniec 2014 roku.


Źródło: ias24.eu