Mircze: Wyjątkowe zakończenie roku w szkole

Wyjątkowo uroczyste będzie zakończenie roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Mirczu. W piątek 29 czerwca, oprócz wręczenia świadectw i nagród wyróżniającym się uczniom, odbędą się obchody 50-lecia placówki, odsłonięcia tablicy poświęconej dawnemu jej kierownikowi oraz pożegnanie obecnego dyrektora. Będzie to też ostatnia uroczystość mireckiej „podstawówki” w obecnej strukturze, ponieważ od września będzie ona części nowego Samorządowego Zespołu Szkół.

Reklamy

Jubileuszowe obchody nie są związane z historią powstania szkoły w Mirczu, która sięga 1947 roku, gdy placówka wznowiła działalność po II wojnie światowej, ale z 50 rocznicą jej funkcjonowania w obecnym budynku. Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu został wmurowany 10 maja 1959 roku, a początek działalności szkoły w nowej siedzibie datuje się na 1962 rok. 

Piątkowe uroczystości rozpocznie o 10.00 msza święta w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu, którą odprawi proboszcz tej parafii ksiądz Mieczysław Filip. Dalsza część obchodów, z udziałem m.in. orkiestry dętej z Wojsławic pod dyrekcją Jana Bogatki, harcerzy oraz przedstawicieli wojska i straży granicznej, odbędzie się na terenie mireckiej szkoły. Tablica, która zostanie odsłonięta podczas uroczystości upamiętni Bolesława Kłębukowskiego, kierownika szkoły w latach 30-tych ubiegłego wieku, a w czasie wojny szefa Biura Propagandy i Informacji Obwodu Hrubieszowskiego Armii Krajowej. – Swój przyjazd zapowiedziała jego córka, Wanda Dukanowicz-Prauzińska, która urodziła się w Mirczu, ale kilkadziesiąt lat temu wyjechała razem z rodzicami do Warszawy i od tamtej pory nigdy u nas nie była – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor szkoły Edmund Łysiak. Odsłonięcia tablicy dokona razem z jej fundatorem, wójtem gminy Mircze Lechem Szopińskim. 

Po okolicznościowych wystąpieniach, w części artystycznej uczniowie szkoły zaproszą uczestników uroczystości do… pociągu w „Podróż sentymentalną”, ilustrującą historię placówki. Program został opracowany pod kierunkiem nauczycielki Krystyny Bajerskiej i zastępcy dyrektora Elżbiety Szopińskiej. Obchody zakończy „Spotkanie po latach” byłych absolwentów i pracowników szkoły. 

Uczestnicy uroczystości obejrzą też wystawę fotograficzną, dokumentującą 50-letnią historię mireckiej placówki oraz specjalne, jubileuszowe opracowanie. Przygotowali je nauczyciele: Gabriela Abramek, Ewa Kokowicz, Beata Sapieja, Małgorzata Szpyrka i Halina Wiatrzyk, a ostateczny kształt nadał mu Kamil Kawałko. 

Piątkowe spotkanie będzie też okazją do pożegnania dotychczasowego dyrektora PSP w Mirczu. Po sprawowaniu tej funkcji przez 12 lat i 33 latach pracy w zawodzie nauczycielskim, Edmund Łysiak przechodzi na emeryturę.

W czwartek 28 czerwca uczniowie i nauczyciele podstawówki odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie uczcili pamięć spoczywających na nim nauczycieli, w tym kierownika placówki w latach 20-tych ubiegłego wieku Adolfa Ojaka. 


Źródło: ias24.eu