Mircze: „Złote Gody” małżeńskich par

„Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile, lecz po czasie jej trwania”. Znaczenie słów Ambrose’a Bierce’a doskonale rozumieją małżonkowie z gminy Mircze, którzy w piątek 16 listopada obchodzili „Złote Gody”.

Reklamy

Jubilaci spotkali się na mszy świętej w kościele parafialnym w Mirczu, którą odprawił ksiądz Krzysztof Górniak, a po modlitwie w domu weselnym „Dworek”. Ponad 20 par małżeńskich odebrało medale od Prezydenta RP, dyplomy i upominki od władz gminy. Gratulacje i kwiaty wręczali wójt Lech Szopiński i przewodnicząca Rady Gminy Marta Małyszek.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło symbolicznej lampki szampana i słodkiego poczęstunku. O muzyczną oprawę spotkania zadbał zespół wokalno-instrumentalny „Echo”, działający pod kierunkiem Kazimierza Maciuka przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu.

Reklamy

Większość jubilatów może się poszczycić 50-letnim stażem małżeńskim, ale są też pary, które przeżyły wspólnie nawet 60 lat. Taki jubileusz obchodzą Kazimiera i Józef Mielniczukowie ze Starej Wsi. Ponadto 57 lat przeżyli razem Władysława i Antoni Znaczko z Mołożowa, 56 lat – Krystyna i Stefan Kuropatwa z Prehoryłego, a 53 lata – Helena i Bernard Kozłowscy z Wiszniowa.

Medalami Prezydenta RP z okazji 50 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego zostali uhonorowani: Wanda i Aleksander Kotowie z miejscowości Borsuk, Jadwiga i Bolesław Gałkowie oraz Bogumiła i Andrzej Wazio z Górki-Zabłocia, Danuta i Józef Adamczukowie z Małkowa, Anna i Henryk Polakowie z Miętkiego, Józefa i Piotr Furmankowie z Mircza, Józefa i Jerzy Brzozowscy, Maria i Marian Kusztykiewiczowie, Czesława i Czesław Skrzyńscy oraz Czesława i Edward Sołoduchowie z Modryńca, Wanda i Józef Umerowie z Mołożowa, Helena i Wiktor Szczerbikowie z Mołożowa-Kolonii, Kazimiera i Józef Kuropatwa z Prehoryłego, Helena i Wacław Czerwińscy, Teresa i Czesław Mysykowie oraz Stanisława i Edward Nowosadowie ze Starej Wsi, Stanisława i Mieczysław Drozdowie, Eugenia i Włodzimierz Kuraszkowie oraz Helena i Jan Witkowscy z Szychowic, Marianna i Ludwik Mosiądzowie z miejscowości Tuczapy, Stanisława i Jan Kuśmierczykowie z Wereszyna oraz Kazimiera i Władysław Sahajkowie z Wiszniowa.

Piątkowa uroczystość była połączona z wręczeniem medali „Za zasługi dla obronności kraju” rodzicom, którzy mieli w wojsku trzech i więcej synów. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Zamościu pułkownik Adam Pilip i wójt Lech Szopiński wręczyli je Janinie Martyniuk z Małkowa oraz Bogumile Zawadzkiej z Małkowa-Kolonii.

Trzej synowie Janiny Martyniuk służyli w jednostkach w Trzebiatowie, Kutnie oraz Czarnem i Chełmie. 

Bogumiła Zawadzka również wychowała trzech wojskowych z jednostek w Wałczu, Bartoszycach i Kołobrzegu. 


Źródło: ias24.eu
(fot. UG/USC w Mirczu)