25 kwietnia 2024

Muzyczne podróże. Biblia muzyką pisana – spotkanie z Michałem Kaczorem

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie muzyczne z Michałem Kaczorem z cyklu „Muzyczne podróże. Biblia muzyką pisana”. Spotkanie odbędzie się 18 marca 2015 r. (środa) o godz.18.00 w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu (wejście od Rynku wodnego).


Muzyczne podróże. Biblia muzyką pisana

W poszukiwaniu instrumentów przemierzył starożytne szlaki i z dalekich podróży przywiózł instrumenty wspomniane w Biblii. Niektóre z nich wymagały renowacji. W swojej kolekcji posiada kilkadziesiąt instrumentów z okolic Egiptu, Jordanii, Syrii i Turcji.

Spotkania skierowane są nie tylko do dojrzałych odbiorców czy koneserów muzyki dawnej, ale również do najmłodszych słuchaczy oraz osób, które chciałyby zgłębić swoją wiedzę
dotyczącą muzyki i instrumentów opisanych w Piśmie Świętym.

Podczas spotkania prezentuje wszystkie instrumenty muzyczne, które można odnaleźć w Biblii. Można posłuchać ich brzmienia, dowiedzieć się w jaki sposób i jaką techniką na nich grano czy w odniesieniu do konkretnego cytatu lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie sceny z Pisma Świętego.

Dowiemy się też jak wyglądała prawdziwa Harfa Dawida, cymbały brzmiące i co łączy rodzinę izraelskich producentów szofarów z Włodawą – małym miastem leżącym na wschodzie Polski.

Spotkanie przeplatane jest utworami z użyciem przedstawionych instrumentów. Możliwe jest to dzięki urządzeniu o nazwie looper, które w czasie rzeczywistym rejestruje dźwięki instrumentów, na których gra.


Film:

http://www.muzycznepodroze.pl/js_videos/muzyczne-podroze/

 

Michał Kaczor – ur. 26.08.1987 r. w Lublinie. Przygodę z muzyką rozpoczął w 1989 roku, kiedy to podczas Świąt Bożego Narodzenia zagrał na mandolinie pierwszą kolędę w życiu. Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Technologii Drewna na SGGW w Warszawie na specjalizacji – konserwacja drewna zabytkowego. Pracę inżynierską napisał na temat „Właściwości rezonansowe konstrukcji drewnianych w gitarach akustycznych”. Pracę magisterską pisze na temat „Charakterystyka i restauracja Harfy Dawida z pustyni Wadi Rum w Jordanii”. Aktualnie prowadzi liczne badania i poszukiwania w zakresie starożytnych instrumentów i muzyki, ze szczególnym naciskiem na instrumenty biblijne, starożytną muzykę Izraela i muzykę wczesnochrześcijańską. Efektem badań jest kolekcja kilkudziesięciu instrumentów, które przywoził ze swoich podróży. W br. odbędzie się premiera płyty, którą nagrał w Jerozolimie, Nazarecie, Pustyni Judzkiej i w Polsce. Do płyty dołączona będzie książka ilustrująca kolekcję instrumentów biblijnych oraz ciekawe historie z podróży. Swój warsztat doskonalił na kursach muzycznych w kraju i za granicą. Jego nauczycielami byli: Vladiswar Nadishana (w klasie improwizacji muzycznej), Bijan Chemirani (w klasie rytmu – instrumenty perkusyjne Persji i Bliskiego Wschodu), Hossein Alizadeh (Brzmienia Persji). Umiejętności gry na lutni szlifował pod okiem mistrzów lutni arabskiej i tureckiej (Ehsan Al-Emam, Roskar Nasan oraz Ara Dinkjian, w Ammanie Tareq Al-Joundi, w Warszawie Tadeusz Czechak). Miał okazję grywać i zdobywać doświadczenie w różnych zespołach i projektach muzycznych grając w nich na: gitarze akustycznej, klasycznej, elektrycznej, basowej, kontrabasie, djembe, instrumentach perkusyjnych, lutni arabskiej, tureckim sazie. Współpracował m.in. z muzykami takich zespołów jak: Daab, Słoma i Przedwietrze, Miąższ, Jacek Kleyff, Czarna Mamba, Gospel Rain, New Life M, Soma Ansamble, Małgorzata Boguszewicz, 6 rano, Metro.

 

Strona internetowa Michała Kaczora

http://www.muzycznepodroze.pl/