24 lipca 2024

Nadbużańscy terytorialsi przysięgali w mieście Mikołaja Reja

Niedzielna uroczystość to już trzecia przysięga w 19 Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która stale się powiększa.

Reklamy

Odbyła się ona w dniu 29.01.2023 r., również i tym razem poza miejscem stałej dyslokacji 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mając na uwadze dewizę wszystkich żołnierzy OT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” postanowiono zorganizować uroczystość – jakże ważną w życiu każdego żołnierza – poza koszarami brygady. „Pragniemy w ten sposób pokazać, że istniejemy również dla społeczeństwa, a społeczeństwo jest integralną częścią Nas” – mówi dowódca brygady płk Robert Kasperczuk.

A zwycięzcą jest…!

Wybór padł na miasto Rejowiec, którego nazwę zawdzięczamy słynnemu poecie Mikołajowi Rejowi. Nie był to przypadek. Gmina Rejowiec jest jedną z gmin należącą do Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady. To niezwykle bogata kulturowo miejscowość z bardzo ciekawą historią, a zwłaszcza Pałac Ossolińskich stanowiący gmach Urzędu Miasta Rejowiec, przy którym odbyła się Nasza uroczystość. Ten klasycystyczny budynek wybudowany w XVII przez Wiktoryna Zaleskiego prawdopodobnie należał do założycieli Rejowca – rodu Rejów. Stąd jesteśmy przekonani, że wybór placu przed Urzędem Miejskim w Rejowcu na docelowe miejsce przysięgi wojskowej żołnierzy 19.NBOT jeszcze bardziej nadało jej uroczysty charakter i właściwe znaczenie.

Reklamy
­
Nowo zaprzysiężeni Nadbużańcy Terytorialsi

Zaszczytem złożenia przysięgi dostąpiło 30 żołnierzy, a wśród nich 9 Pań, którzy rozpoczęli swoją służbę 14 stycznia bieżącego roku. Owa uroczystość jest zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Najważniejsze dla nich słowa – słowa roty przysięgi wojskowej złożyli na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima „Zapory” Dekutowskiego. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

„Niezwykła moc słów, które czynią żołnierza. Wypowiadając te słowa dajecie dowód swojego patriotyzmu oraz szacunku i oddania Ojczyźnie. Przysięga wojskowa to zobowiązanie wobec Ojczyzny i społeczeństwa to przyjęcie złożonych obowiązków, które wymagają dojrzałości, odwagi i poczucia odpowiedzialności za suwerenność Państwa i życie Polaków. Taka postawa zasługuje na ogromny szacunek i uznanie zwłaszcza w tych niełatwych i nieprzewidywalnych dla Nas czasach” – podkreślił płk Robert Kasperczuk dziękując i gratulując żołnierzom ukończenia szkolenia podstawowego, którzy mimo często zmieniającej się styczniowej aury wytrwali do końca.

Reklamy

„Jesteście w gronie pierwszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w tym roku składają przysięgę wojskową. Stajecie się dziś żołnierzami Wojska Polskiego, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. Będziecie wspierać mieszkańców Waszej najbliższej okolicy w myśl motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w Was zaufania. Wasza Brygada jest jedną z najmłodszych jednostek WOT. Jej powstanie świadczy, że formacja ta rośnie w siłę i stanowi istotny element struktury bezpieczeństwa Naszego państwa, który w ważnym wymiarze lokalnym wzmacnia możliwości działania Naszych Sił Zbrojnych” – słowa kierowane przez Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka w liście do nowozaprzysiężonych żołnierzy.

Jak zostać żołnierzem 19 NBOT?

Mieszkańcy regionu chełmskiego, którzy są zainteresowani służbą w 19 NBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 19 NBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Na rok 2023 Nadbużańska Brygada OT zaplanowała jeszcze 4 szkolenia podstawowe w terminach: 10-25.03, 05-20.05, 21.07-05.08, 06-21.10. Podobnie dla żołnierzy rezerwy poza terminem styczniowym przygotowano jeszcze 4 szkolenia wyrównawcze, rozpoczynające się w terminach: 18-25.03, 13-20.05, 29.07-05.08, 14-21.10.info i fot. mjr Dariusz Gołofit / 19NBOT


Zobacz też:

Przysięga lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Przysięga lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →